| Marytza123 a întrebat:

Am un transformator de ups pot face redresor din el?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, daca-i scoti acumulatorul din circuit ramane un simplu redresor. Trebuie, insa, facute modificari care tin de un specialist.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pentru redresor ai nevoie de un transformator de minim 150W care in secundar iti da 14V masurat in gol.Il redresezi cu o punte de 4 diode de minim 25A si poti incarca acumulatorul de la masina.
Trebuie doar sa masori ce iti da in secundar transformatorul tau.

| Marytza123 explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu stiu cum pot măsura transformatorul are doar 3fire, roșu, maro si portocaliu. Ups ul incarca 6baterii de 12v