| Nistor_Darius_1999 a întrebat:

As avea o problema la un redresor confectionat acasa dintr-un transformator care scoate 15v.Dar problema este ca dupa punte am o tensiune foarte mare respectiv 36v chiar si mai mult uneori.Care ar putea fi oare problema?

3 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Daca scoate 36V, inseamna ca tensiunea alternativa in secundarul transformatorului e mai mare de 15V si probabil ca aparatul care masoara tensiunea alternativa din secundar nu masoara bine acea tensiune.

Pentru a obtine tensiuni mai mici, se poate rebobina secundarul transformatorului si se scot mai multe iesiri, pentru a putea alege tensiunea dorita.
Alta varianta de reducere a tensiunii e construirea unui stabilizator electronic de tensiune care sa mentina tensiunea la valoarea dorita.

Daca tensiunea la iesirea transformatorului nu e stabila si oscileaza fara motiv, atunci transformatorul ar putea fi defect, cu izolatie deficitara si trebuie rebobinat sau inlocuit.

| Nistor_Darius_1999 explică (pentru LinxCont):

La iesire am 15 v curent alternativ dar dupa puntea redresoare este problema am 36 V curent continu si nu exista nici o eroare am verificat si cu alt aparat.

| LinxCont a răspuns (pentru Nistor_Darius_1999):

Trebuie sa fie semnale parazite pe retea. E posibil sa existe pe retea frecvente superioare celei de 50Hz care nu se inregistreaza in timpul masurarii cu aparatul de masura obisnuit si sa apara redresate dupa puntea redresoare. Ar trebui masurate tensiunile cu un aparat mai performant sau cu un osciloscop. La o masurare cu un aparat obisnuit, rezultatul se inmulteste cu radical din 2 pentru a obtine tensiunea de varf. La 15V in secundar ar fi trebuit ca dupa puntea redresoare si condensatorul de filtrare sa fie 15V*1.41= 21V.
La 36V dupa punte si condensator de filtrare, in secundar ar fi trebuit sa fie 36V/1.4=25V