| Intrebari373626 a întrebat:

Salut, am un vw touran 2004 1. 9tdi, si as dori sa sterg doua erori una de airbag si un senzor(stiu ca o sa reapara inapoi) si m-am gandit la ELM327 mini(cel albastru) si voiam sa stiu daca este compatibil cu masina mea, si as mai vrea sa stiu daca ati avut si ce parere aveti de el. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Eu sunt de parere ca nu cumperi toata vaca pentru 1 kg de carne.
Cu alte cuvinte nu cumpar o diagnoza daca am nevoie de ea la o masina de doar 3 ori pe an!
Pe de alta parte am vazut pretul acestei minunatii de care ai scris si e 20 de lei? happy si inteleg, dar e practic o chinezarie ieftina! Prea ieftina sa fie si buna.
Iar pentru probleme poti fie sa iti cumperi o diagnoza mai serioasa si nu orice fake clona china
Sau sa gasesti o persoana serioasa care are o diagnoza profi si contra unei sume modice de 50-80-100 de lei sa iti faca diagnoza cand doresti.
Daca vrei sa cumperi in schimb sfatul meu cumpara ceva scump nu ciurucuri!
Pentru achizitie poti gasi magazine sau persoane juridice care comercializeaza diagnoze pentru grupul VAG si iti pot recomanda ei ceva pentru amatori cat si ceva pentru profesionisti.

| Intrebari373626 explică (pentru Simpatic):

Vreau numa sa stiu daca este compatibil si daca reusesc sa sterg erorile(oricum imi cumpar un vcds original dar nu acum)

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Este compatibil, am avut vreo 3 pana acum, dar din pacate citesc doar erorile de la motor. Pe airbag, clima, abs, modul confort samd, cu siguranta nu vei putea sterge erorile cu el.
Delphi DS150e se descurca bine la VW, intra in toate modulele.

| Intrebari373626 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai am o cunoștință care are si zice ca o sters erori cu el

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Intrebari373626):

Doar erorile de la motor.

| relian a răspuns:

Daca ai ceva cunostinta xcare are scaner, mergi la ala si sterge acele coduri, alea is coduri, adica is probeleme reale daca nu leai rezolvat., nu-s erori, o eroare este o informatie gresita, adica nu-i nici o problema, dar masina ar spune ca ar fi, aia este eroare.

Poti sa stergi cu un scaner, dar daca problema e tot acolo, uneori nu se sterge, mai ales cele de airbag, nu stiu de le poti sterge.

Numa ce am verificat o trotineta de jetta avea cod la emisii, ma uitai, zic o fi rau nu stiu ce valva, pe acolo ar fi putut scapa, hai sa sterg codu sa vad cand apare iara.Scanerul spunea ca sterge, dar nu stergea nimic, pentru ca problema era acolo, calculatorul o simtreta atunci.
Am vazut ca avea un furtun crapat, l-am remediat, apoi am sters, m-a lasat laughing

Poti sterge, dar imediat cum pornesti motorul, computerul si vede.Dar la airbag deja vede si fara motor pornit, cand pui contactu, computerul stie deja ca airbagul e sarit, ori nu-i acolo.Deci nu te va lasa sa stergi, nu vei putea sa stergi codul ala de airbag.

Celalant cod, ce sensor spui ca ai, la fel, va apare iar, asa ca eu spun sa lasi masina asa, cel putin ai acolo inregistrate codurile, de duci masina la cineva sa repare sa stie, sa vada alea acolo.

Acum depinde de ce vrei tu sa stergi acele coduri.Banui ca vrei sa le stergi, pentru ca vinzi masina aia laughing sigur asta este motivul tau, alt motiv nu vad.

Dar stai linistit ca spre ghinionul tau airbagu nu se sterge, si spre norocul cumparatrorilor, sa nu ia tapa de la tine.

Uite cum sunt oamenii, cauta sa insele pe altii, ai un caracter cam naspa.
Stii ce iti doresc? Cind o sa cumperi tu alta, la fel sa nimeresti una sa iti manince zilele laughing

Nu mai umblati cu rahaturi, vinde masina asa cum e cu luminile alea ON, sau repara si apoi vinde, nu stiu cum puteti dormi noaptea cand inselati pe alti.
Urit din partea ta.