| Doks a întrebat:

Are cineva idee daca iti trebuie certificat de atestare fiscala de la ANAF precum ca nu esti plătitor de TVA dupa cumpararea unei masini SH din străinătate? Precizez ca masina avea numere rosii la momentul achiziționării.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Trebuie și ala de TVA. Ți-am zis sa fii atent la acte ca daca nu avea numere roșii puteai sa o treci de pe neamț direct pe tine. Așa insa vanzatorul a depus deja contractul dintre el si neamț, tu trebuie sa faci contractu cu el.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da.
Atenție mare la documente. Nu prea ai cum sa cumperi din străinătate o masina care deja are numere rosii in tara.

| Doks explică (pentru regis):

Si asta se face inainte de RAR sau dupa? Sau nu contează atata timp cat e in perioada de 90 de zile de la achizitie?

| regis a răspuns (pentru Doks):

Acel certificat este necesar doar la DRPCIV, iar pentru eliberarea lui nu se solicita CIV, prin urmare nu contează daca il faci înainte sau după RAR. Si nu contează nici termenul de 90 de zile, contează sa il ai in momentul depunerii dosarului la inmatriculari. Cat timp nu înmatriculezi mașina, nu ești ținut de nici un termen, poți foarte bine sa o tii pe dreapta sau sa circuli cu numere rosii (nu in cazul tau, care ai cumparat-o cu numere deja emise).

| Doks explică (pentru regis):

M-am exprimat gresit. Masina e luata din tara, dar adusa din străinătate. Stiu ca trebuie luata in evidenta la primărie, dupa RAR. Aditional mai trebuie și fiscalul asta cu TVA-ul? Stiam ca e doar pentru firme, nu si persoane fizice. Mersi.

| Doks explică (pentru regis):

Contractul e făcut intre mine si cumparator, nu sunt probleme aici. Am intrebat la anaf si se pare ca trebuie civ-ul pentru certificatul asta care se face doar dupa RAR.

| regis a răspuns (pentru Doks):

Posibil. Nu mai sunt in domeniu de un an jumate, iar pe vremea aceea nu se cerea certificatul asta. Acum mai ajut cate un prieten, dar nu m-am dus niciodată personal sa il scot. Din amintirile mele se depunea doar o cerere, ca in fond nu contează mașina, ci doar tranzacția in sine.

| regis a răspuns (pentru Doks):

Trebuie și ala de TVA. Ți-am zis sa fii atent la acte ca daca nu avea numere roșii puteai sa o treci de pe neamț direct pe tine. Așa insa vanzatorul a depus deja contractul dintre el si neamț, tu trebuie sa faci contractu cu el.

regis
| regis a răspuns:

Tocmai am transcris pentru un coleg o masina care era inmatriculata in tara, ambii persoane fizice. Zice ca in acest caz nu mai trebuie hârtia de la ANAF, doar la cele aduse de afara se cere.