| Constantin_Cirlan_1987 a întrebat:

Salut as vrea sa îmi cumpăr Pistol de vopsit cu rezervor plastic 0.6l, 1.5mm de la firma YATO dar nu știu dacă e bun de ceva as vrea o părere cina a folosit asa ceva mulțumesc.

13 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, e bun pistolul.
Probabil te referi la asta: http://1300.3xforum.ro/img/pics/1300.3xforum.ro/ok_5487.jpg
Il folosea un coleg de la service, vopsitor cu experienta, baga in el in special lacuri, si iesea foarte ok. E un pistol ok.
Nu asculta toti 'meseriasii' care zic ca fara pistol de la 500e in sus nu faci treaba. Daca esti meserias, scoti finisaje ca de fabrica cu orice pistol.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu este bun de nimic.
Este o copie chinezeasca a unui Jonneswai.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Tu ai impresia ca in Polonia se fabrica toata productia lor?
Poate 50%, restul este import.
Exista mai multi importatori care vand aceleasi produse cu etichete diferite.
Si eu sunt importator si m-am lovit des de acest aspect.
Uite de unde s-au inspirat.
http://www.triton.com.ro/......ional.html

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Si daca e facut in alta tara, dirijeaza aerul altfel, curge vopseaua pe alta parte?
Odata ce proiectul e bun, poate fi facut si de un strungar, daca respecta cotele si e bine finisat, pulverizeaza cum trebuie.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Si daca e facut in alta tara, dirijeaza aerul altfel, curge vopseaua pe alta parte?"
Exact.
Si vorbesc doar din experienta.
Am detinut ambele pistoale.
Unul cumparat de la Metatools su 4, 5 mil si altul de la unii care vand chinezarii Yato cu 1, 5 mil.

Am cumparat Yato deoarece s-a spart din neatentie rezervorul celuilalt.
Am incercat in prima faza sa il folosesc deoarece era nou.
In final i-am folosit doar rezervorul.
Diferenta este ca cea dintre o Dacie 1300 si un Mercedes W123 din acelasi an de fabricatie.
Detin ambele modele si in acest caz. Dacia am sa o duc la fier vechi ca este terminata.Cobra chiar daca zace in curte de 5 ani inca nu are rugina.
Doar ca una a costat mai mult, si a fost fabricata in alta tara.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

O fi cum spui tu, eu inca n-am 'pupat' pistoale profesionale.
Insa omul a intrebat daca e bun de ceva, si eu consider ca se poate face treaba cu el. Nu curge pe la capac, are un jet uniform...
Eu fac treaba cu o rapandura de Vorel, duza 1.4, scartaie cand apas tragaciul, rezervorul curge pe la capac... Dar tot imi iese bine, intind lacul mai bine decat multi "vopsitori" cu vechime in domeniu, care mai baga si bani in pistoale scumpe. Eu l-am cumparat pe asta cu ~120lei, pentru simplul fapt ca are regulator de presiune, compresorul meu nefiind dotat cu asa ceva. Eu am tot atelierul dotat cu scule low cost, incepand de la sudura, flex, bormasina si alte electrice Panzer, pana la compresor artizanal (100l, compresor de camion), pistoare Vorel si masca de sudura automata la 125 de lei, culmea, si cu garantie.
Daca ascultam parerile altora, si nu "aruncam banii pe chinezarii", nu intram niciodata in 'hora' particularilor.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si particularii astia sunt cu dus si intors.
Unii vor sa vada scule bune, sediu de firma serios etc.
Altii se multumesc sa iasa lucrarea bine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

La 22 de ani ma multumesc sa iasa lucrarea bine, la mine in "ograda".
In timp, normal, o sa vreau scule mai serioase...
Dar intre timp, totusi am plecat din service 'bazat', unde Yato era ceva... Si in anii de ucenicie in mecanica, am invatat ca Yato e totusi un nume, in materie de scule. Am forjat maxim mai ales tubulare Yato, simteam cum se tensioneaza dupa mana/picior/teava de 1m, si n-am vazut niciodata una sa se rupa.
Nu mai zic, in service functionau masini de slefuit rotative Yato, fara lubrificator la intrare, cum se cere in instructiuni, probabil de ani de zile. Se stricau talpile si masinile zuruiau in continuare.

| Constantin_Cirlan_1987 explică:

Eu vorbesc de cele originale din Polonia nu de făcături.

| Constantin_Cirlan_1987 explică:

Dacă stai sa te gândești toate îs făcute în China unele bune altele mai rele. și mărcile de renume tot în China is făcute.

| Constantin_Cirlan_1987 explică:

Ok mersi pentru păreri

| Constantin_Cirlan_1987 explică:

Pana la urma mi-am luat un astfel de pistol
http://www.aliexpress.com/......99572.html
acuma sper sa îs facă treaba cu duza de 1.3 sunt în așteptarea lui va mulțumesc pentru păreri iar de trusa de scule cred ca îmi iau YATO sigur

| SLIVIUS a răspuns:

Imi puteti spune cum ati procedat ca sa cumparati pistolul de pe siteul chinezesc? Cum se procedeaza la vama, cum ati facut plata, este sigur sa cumperi de acolo? Este produsul similar cu unul original?