| anonim00171 a întrebat:

As vrea ca sa imi cumpar si eu un pitol si as vrea sa stiu in ce conditii ar putea fi folosit si ce fel de tip de pistol. Pe mine m-ar interesa ala cu gloante da din cate am inteles sunt anumite reguli si nu prea stiu care ma poate ajuta cineva

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pistol cu gloante poti avea doar daca faci parte din anumite categorii de persoane, ai cel putin 18 ani, nu ai cazier sau probleme psihice si obtii permis de port arma.
Pentru detalii citeste Legea nr.295/ 2004 si afli. De asemenea poti citi aici:
http://www.politiaromana.ro/compartimentul_arme.htm

| ellutza a răspuns:

Pentru a detine o arma de foc ai nevoie de legitimatie port arma, se da test psihologic, ai nevoie de cazier si mai multe chestii. Nu vad pentru ce ai avea tu nevoie de asa ceva...

| Stelutza1990 a răspuns:

,,pitol,,vrei ma? o carte nu? nu, ca e la 100 de ani lumina de capu tau.