| EmilTraian95 a întrebat:

Am de gand sa imi reconditionez batrana mea dacie 1310, cat costa o infoliere sau o vopsire totala aproximativ?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O vopsire pentru Dacia 1310 costa cam asa:
2000 de lei daca e vopsea nemetalizata si vrei vopsire totala cum ai spus, adica se demonteaza tot de pe podea (scaune, mocheta), se demonteaza usile, si se vopseste tot, adica exterior + interior, comp. motor si portbagaj.
O vopsire doar pe exterior, in jur de 1500 de lei, poate chiar si cu vopsea metalizata.
Astea ar fi tarifele mele, la un atelier mic.
Atentie insa, reconditionare e cu totul alta treaba fata de revopsire/colantare.
Daca ai caroseria ruginita, nu sta vopseaua noua pe ea nici un an. Trebuie facuta tinichigeria prima data, iar aia, in functie de starea initiala, poate sa dubleze costul "vopsitului".
N-am inclus nici izolarea antifonica si anticoroziva, care e in jur de 300 de lei.
Tinichigeria la o Dacie ruginita destul de tare e in jur de 1000 de lei (cost total), daca ai mici probleme (un pasaj, o gaura intr-un prag), se rezolva, calculezi piesa + manopera, de obicei cu un pret apropiat de piesa schimbata.
Astea fiind zise, intr-o Dacie pot intra lejer 3000 de lei, numai in tabla.
Daca mai pui si alte investitii, in mecanica sau altceva, explodeaza pretul.
Normal, tot ceea ce depaseste 1500 de lei investitie intr-o Dacie 1310, indiferent de starea masinii, se cheama bani aruncati, tinand cont de faptul ca suntem in anul 2015, Dacia 1310 fiind pe baza proiectului Renault 12, proiectat in anii '60, iar o masina oarecare cu injectie multimpunct, 1-2 airbag-uri si poate chiar AC, costa 1500 de euro.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un vopsit profesional peste 1000 euro

| OldSoul a răspuns:

Aproximativ 2000 lei, acum depinde de ce folie/ce culoare, si desigur, unde alegi sa o faci...
Dar o vopsire profesionala poate ajunge usor peste 1000euro, in unele cazuri si o infoliere poate ajunge la acest pret.

| bistrita1984 a răspuns:

Depinde de cine face treaba asta, daca mergi la profesionisti coasta c-am peste o mie de lei vopsitu