| anonim_4396 a întrebat:

Salut, as vrea sa stiu despre permisul B1 am 16 ani si as vrea sa stiu ce masini pot conduce cu acest permis, de preferat smart, va rog mult, multumesc anticipat...DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Smartul nu intra sub nicio forma in acesta categorie.

Aixam si Microcar sunt cele mai edificatoare exemple.

Sau orice alte masini care se incadreaza aici

Cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15kW.

3 răspunsuri:
| StefanCosmin a răspuns:

Aixam-urile sunt cele mai folosite, insa poti folosi masini sub 1000 cmc sau ceva de genul

| suntserios a răspuns (pentru StefanCosmin):

Si loganul are motor sun 1000cmc asta nu inseamna ca poate fi condus la 16 ani cu B1, nu capacitatea cilidrica sub 1000 cmc e conditia