| VooDau a întrebat:

Salut, am si eu o nelamurire as vrea sa-mi iau o masina care s-o pot conduce am 16 ani, am auzit ca trebuie permis b1 si am cautat pe siteurile scolilor din Craiova si nu am gasit b1, dar am gasit ca sunt si masini care se pot conduce fara permis. Lamuriti-ma si pe mine va rog frumos, funda. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa mai caut cand legea e lege.

"Cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15kW."

Nici Smart nici Trabant nu se incadreaza la asa ceva

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista acum, incepand cu 19.01. 2013, masina pe care sa o conduci fara permis, pentru toate autovehiculele este necesar permis de categorie corespunzatoare.
Pana la acea data au existat unele masini, care se incadrau la categoria moped si care puteau fi conduse cu certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. Cei care ti-au spus altceva nu cunosc legislatia rutiera actuala.

| express11 a răspuns:

O masina cu pedale sau electrica pentru copii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legislatia din ianuarie 2013 nu permite conducerea niciunui vehicul cu motor fara permis de conducere. Deci nu exista nicio masina pe care sa o poti conduce legal fara permis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, poţi să conduci Trabant şi Smart. În Anglia poţi să conduci legal ce maşină vrei, dar aici nu. Părerea mea este că nu merită să dai 10 milioane pentru a conduce 2 ani fără rost. Mai bine aştepţi să faci 18 ani. O zi faină să ai.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti conduce nici Smart nici Trabant cu B1

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ba da, caută.

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti conduce nici trabant nici smart cu B1. smart are 600 cmc si 54cp cea mai slaba motorizare si 805 kg. pentru B1 si citez "l) SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;"

smartul prinde 140, trabantul trece de 50 km/h si greutatea aia

| anonim_4396 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Serios? Nu ştiam, mersi că mi-ai spus. Dar înainte parcă puteai să mergi cu Trabantul la 16 ani.

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Inainte de 2006 poate, dupa sigur nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ok, ok mersi mult.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa mai caut cand legea e lege.

"Cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15kW."

Nici Smart nici Trabant nu se incadreaza la asa ceva