| alexdarboyy a întrebat:

Salutari, in urma unui accident rutier in care soferul din fata mea a franat brusc, viteza fiind mica la mine, am franat dar l-am atins usor in spate. In urma accidentului o persoana in varsta care era in masina cu mine pe bancheta din spate si-a fracturat bratul drept. Nu a depus plangere asupra mea si nici nu are vreo pretentie. Mi s-a deschis dosar penal. Intrebarea mea este ce se poate intampla mai departe?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si pentru ce s-a inceput urmarirea penala?
Nu vad sa fi savarsit vreo infractiune si chiar daca ar fi fost vatamare corporala din culpa tot nu trebuia sa ai dosar penal daca persoana vatamata nu a depus plangere prealabila.

| darrio2007 a răspuns:

Daca il atingeai usor pe ala din fata nu isi fractura persoana bratul. E clar ca nu ai respectat distanta. Dar pentru asta nu se face dosar penal. Ai altele pe care nu le spui aici.

| GouDidodino a răspuns:

L-ai atins usor de si-a fracturat ala brațul? Pe bune?

| alexdarboyy explică (pentru GouDidodino):

Da, m-am busit usor in cel de fata si acea persoana care era cu mine in masina pe bamcheta din spate si a fracturat mana. Nici eu nu imi pot explica cum de a reusit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GouDidodino):

Politia s-a autosesizat și ți-a deschis dosar penal pentru vatamare corporală din culpă.

| gratargratar a răspuns:

Exagereaza si astia cu dosarele lor penale. Este exagerat sa te alegi cu dosar penal in urma unor astfel de evenimente, si practice sa intrii in aceeasi categorie cu ucigasi, violatori samd. E exagerat, mai ales daca nu exista intentie.

Ai gresit ca ai chemat ambulanta. Trebuie sa faci cu persoana respectiva amiabil, iar pe persoana in varsta sa o duci la spital si sa spui ca si-a rupt mana in alte conditii.

Nu o sa ti se intample nimic, daca persoana nu are pretentii impotriva ta, dar pana una alta te plimbi prin tribunale, pierzi timpul si poate te alegi si cu istoric la cazier.

| asperger3 a răspuns:

Daca are peste 90 de zile de ingrijiri medicale vei fi trimis probabil in judecata pentru vatamare corporala din culpa. Insa ai posibilitatea de a scapa daca te impaci cu victima sau nu depune plangere impotriva ta

| LuluOneMillion a răspuns:

Depinde cat ii ia ingrijirile medicale. Daca trece de 10 zile poti lua de la una la 3 luni de inchisoare sau amenda. Nu conteaza sa faca plangere persoana cata vreme intra la dosar penal. Persoana poate cere bani pentru daune fizice sau morale. Probabil doar o amenda daca esti tu de vina la cat de grav nu este.

| alexdarboyy explică (pentru LuluOneMillion):

Nu e cazul de internare la persoana aceia. Nici eu nu imi dau seama cum a reusit sa isi rupa in spate mana. Impactul a fost de 10 15 km la.ora. Nici airbagurile nu au sarit.