| VladdNaruto a întrebat:

Azi am avut o intamplare nefericita. Am scos masina din parcare si din greseala am atins o alta masina stationata paralel cu bordura. Posesorul masinii era langa masina. In acel moment domnul mi-a zis sa stau iar el a dat masina cu spatele. Eu am iesit din parcare, am tras pe dreapta si am coborat din masina. In momentul acela el i-a zis altui individ ca nu-mi pierd timpul cu el(adica cu mine) si s-a suit in masina. Eu speriat un pic l-am intrebat daca e totul ok dar omul nu a reactionat intr-un fel. Imediat m-am suit si eu in masina si am plecat. Din cauza emotiilor n-am gandit si am plecat fara sa-i iau numarul de la masina. Acum eu ce sa fac? El se poate duce la politie cel mai probabil stiind numarul meu. Ce pot sa patesc si ce pot sa fac pentru a fi totul in regula. Tin sa precizez ca un prieten de al meu cu care eram in masina i-a vazut o mica zgarietura langa intre far si proiector, fata de mine unde doar s-a luat vopseaua un pic mai mult.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce intrebi ce poti pati daca el se duce la politie? Nu ai invatat asta cand ai citit codul rutier?

Daca el se duce si declara accidentul, si tu nu o faci in 24 ore atunci ramai fara permis.

| VladdNaruto explică (pentru suntserios):

Ok, inteleg. Dar care sunt sansele sa se duca la politie? Are o foarte mica zgarietura... Adica ar avea ceva de castigat daca se duce? Spre exemplu sa zica ca i-am lovit-o mai tare.

| suntserios a răspuns (pentru VladdNaruto):

De unde sa stim noi daca se duce sau nu.
Logic ca ar avea ceva de castigat daca se duce, si anume asigurarea ta.
Daca nu ii pasa de zgarietura nu o sa se duca.

| VladdNaruto explică (pentru suntserios):

Putea sa vorbeasca daca voia asigurarea si o primea. De aceea am pus intrebarea.

| suntserios a răspuns (pentru VladdNaruto):

Putea sa vorbeasca, dar si tu puteai sa il intrebi daca stiai ca esti vinovat

| VladdNaruto explică (pentru suntserios):

Omu nu a stat la discutii, s-a suit in masina si a plecat. Iar eu fiind prima mea intamplare de genu, din nesiguranta am facut la fel, nici macar nu i-am luat numarul de inmatriculare...

| relian a răspuns:

Asa este nu-ti fa probleme, odata cea plecat de la locul faptei fara sa ia masuri, fara sa schimbai asigurarea, fara sa cheme politia la revedere.Asa si eu pot sa lovesc masina de un stalp, ma uit la masina ta ce nr ai, vad cai e ceva lovita si ma duc si zic vai uite nr asta mia lovit masina, pai cei asta ne jucam.Deci nu mai are ceti face, odata cea plecat putea oriunde sa isi zgarie masina, apoi sa dea vina pe mai stiu eu cine.Cel putin mie asa mi se pare logic, dar avand in vedere ce legi is in RO acolo orice este posibil laughing ceara nevinovat sa fii si poti fi scos vinovat, o tara de 2 bani, fara nici o siguranta nimic.

| VladdNaruto explică (pentru relian):

Ok, multumesc! Totusi exista putina vopsea albastra pe masina mea. Probe exista. Acum asta e. Oricum m-am linistit. Au trecut 24h n-a venit nimeni si totul e ok. happy

| Bloondy a răspuns:

Stai linistit si nu iti face probleme, daca proprietarul autovehiculului care a fost lovit a fost acolo cand s-a produs fapta si nu a luat nicio masura si tu zici ca ai si martori atunci nu te preocupa ca nu are ce sa iti faca