| Argeseanu_Stefan_1996 a întrebat:

Salut baieti, este prima data cand pun o intrebare aici, va rog, daca ma puteti ajuta. Problema sta in felul urmator.
Ieri la ora 16:11 am incercat sa intorc pe linie continua si un coleg care era foarte aproape de mine m-a lovit foarte usor in bara din spate. Lui i s-a spart putin suportul de la nr de inmatriculare si cam atat. Problema sta in felul urmator, ca m-a prins la inghesuiala si mi-a cerut o suma de bani pe care eu nu o puteam oferi. A zis ca pana astazi la 2 daca nu ii dau banii suna la politie, mi-a facut poza la nr de inmatriculare si poza dupa asigurare si talon ca sa le aiba. El a zis daca eu nu am bani sa ii dau ce se poate intampla pentru o usoara zgarietura. Va rog daca imi poate raspunde cineva care stie sau a patit

Răspuns Câştigător
| EuAsaCred a răspuns:

Ala din spate este vinovat intotdeauna caci nu este atent la cel din fata.
PS: Tu nu ai voie sa întorci când e linie continua.El a făcut-o să-ți ia banii. Poliția trebuia sa te prindă pe tine. Nu el

| Argeseanu_Stefan_1996 explică (pentru EuAsaCred):

Si daca suna la politie mai poate dovedii unde s-a intamplat accidentul ca noi am mutat masinile intai dupa a facut el poza

| Argeseanu_Stefan_1996 explică (pentru EuAsaCred):

Si daca suna la politie mai poate dovedii unde s-a intamplat accidentul ca noi am mutat masinile intai dupa a facut el poza iti multumesc

| EuAsaCred a răspuns (pentru Argeseanu_Stefan_1996):

Are dreptul in termen de 24 de ore.
Si da mașinile se scoate in afara carosabilului...

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In cel mai rau caz iti iei amenda pentru ca ai vrut sa intorci pe linia continua. Nu-i da nimic colegului. Ba, mai mult, il poti reclama pentru santaj.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Frate, zilnic apare cate o intrebare din asta pe aici. Oare cum va luati permisul daca habar nu aveti de legislatie?

Si asigurarea aia de ce o mai ai la masina? Zici frumos sa faceti amiabila si aia e. Nu e nicio nevoie de politie.

| Argeseanu_Stefan_1996 explică (pentru suntserios):

Da frate ai dreptate m-am grabit sa intorc si nu am fost atent ca e linie continua

| suntserios a răspuns (pentru Argeseanu_Stefan_1996):

Ma refeream la procedurile de dupa accident, nu la accident in sine. orice sofer ar trebui sa stie ca nu se dau bani, de aia exista asigurari si politie.

| Panamax a răspuns:

Accidentul trebuie declarat la politie in 24 de ore, sau ramai fara permis 30 de zile.
La intoarcerea pe linie continua se ia doar amenda si puncte.
La depasirea pe linie continua ramai fara permis.
Este o anomalie, dar asa este.
Vinovat este amicul tau.Se poate stabili eventual si o culpa comuna.
Nu trebuie sa-i dai niciun ban.

| EuAsaCred a răspuns:

Ala din spate este vinovat intotdeauna

| EuAsaCred a răspuns:

Spune doar adevărul la poliție și in cel mai rau caz scapi cu o amendă foarte mica sau câteva puncte de penalizare. Si tu pune-l pe colegul din spatele tau sa iti plateasca paguba, ca el a intrat în tine, nu tu in el.

| Argeseanu_Stefan_1996 explică (pentru EuAsaCred):

Va multumesc din suflet pentru idei cel mai bun site de pe net