| Kajun a întrebat:

Eram azi in spalatorie si din prostia mea nu am observat ca a parcat o doamna in spatele meu si cand am dat cu spatele i-am lovit puțin bara din față. După m-am dus sa vad daca e grav dar era foarte putin deplasată, doamna aceea o ținea pe a ei ca s-a dus nu stiu ce bla bla, plus inainte de asta ea avea si bara foarte zgâriată, cel mai probabil așa era bara ei si vrea sa isi repare bara pe spatele meu. După mi-a facut poza la mașină cu numărul de înmatriculare, mi-a cerut si numărul de telefon si mi-a spus ca daca se va întâmpla ceva cu bara ma va suna, apoi am plecat amândoi. Nu am anunț politia nimic, mi se poate întâmpla ceva?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal si legal trebuia sa incheiati o constatare amiabila si nici nu trebuia sa anuntati politia.
Cel mai bine este sa-i telefonezi si sa incheiati constatarea, altfel se poate duce la politie si ai putea fi amendat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca se duce la politie ramai fara permis in caz ca nu declari si tu in 24h.

Probabil ca nu se va duce la politie, poate iti va cere bani.

Asta era un caz in care trebuia sa faceti o constatare amiabila daca vroia ceva de la tine.

| Kajun explică (pentru suntserios):

Si cum as putea scăpa de problema asta de pe cap? Sa o sun pe doamnă si sa îi dau asigurarea?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Kajun):

Sau il suni pe prietenul Oleg din Ucraina sa vina incoace sa o faca pe doamna sa dispara ca Elodia. big grin

| sierra1 a răspuns:

"cand am dat cu spatele i-am lovit puțin bara din față. ...Nu am anunț politia nimic, mi se poate întâmpla ceva?"

dacă-ți depune o plângere ai o amendă și probabil o despăgubire de rezolvat

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu esti atent cînd conduci la ce i ti trebuie masină? Ca sa ai acum bani de dat?

| Kajun explică (pentru CristiDinBucuresti):

Conduc de abia 2 luni, sunt începător, toți greșim la inceput, știu ca am greșit si imi asum. Vreau doar sa rezolv asta si sa nu am probleme pe viitor

| dinaprilie a răspuns (pentru Kajun):

Mergi la politie maine si declara "accidentul". Sper ca ii sti nr de inmatriculare al respectivei. In plus sa nu te duci baut. Te va pune sa suflii in fiola.

| Kajun explică (pentru dinaprilie):

Ii stiu numar de înmatriculare, dar nu prea as vrea sa merg la poliție pentru ca este ceva mai complicat, as merge pe amiabila dar nu stiu cum sa fac asta

| mihai69 a răspuns (pentru Kajun):

Cel mai corect ar fi să vorbești cu persoana și să o rogi să faceți o înțelegere amiabilă; spune-i că nu vrei să fii șantajabil, si că dacă nu e de acord, mergi tu de bunăvoie la Poliție și declari incidentul. (M-aș cam mira să te pună să sufli în fiola la mai mult de 24 de ore de la petrecerea faptei, dar oricum, nu ar da bine să mergi mirosind a bere...)
Altceva ar fi de importanță pentru tine: fii mereu cu ochii în paișpe când dai cu spatele! Putea fi un copil acolo, și acum am fi vorbit despre altceva, nu de o bară zgâriată.
Pune-ți senzori de parcare și chiar și o cameră. Ajută enorm.

| dinaprilie a răspuns (pentru Kajun):

Problema este asa. Daca respectiva merge la politie si declara SI TU NU MERGI de asemenea sa declari tie iti va lua permisul ( presupunand ca il ai ). Altfel totul e bine.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Kajun):

Esti incepator, mult succes si sper sa rezolvi problema fara sa te coste o căruță de bani.

| Mtoni a răspuns:

Poate vă sună și cere să completați formularul de asigurare amiabilă.