| GabrielIonuț1992 a întrebat:

Salutare am și eu o întrebare.
Ieri am făcut un accident am lovit pe cineva din spate acea persoana avea un Opel caravana eu am spart farul la mașină stanga și bara din fata persoana cu opelul are o zgârietura și un punct mic " gaura" în bara din spate după părerea mea asta se vace cu puțin chit nu am chemat politia nu i-am dat asigurarea neam înțeles mia făcut poza la număr acum el îmi cere 600 lei sa ii cumpăr toată bara din spate în 3 zile trebuie sa ii dau banii. Dacă nu ii dau poate sa îmi facă ceva?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Trebuia sa faceți amiabila, nu înțeleg de ce nu ai face, daca ai asigurare.
Ți-a cerut puțin 600 de lei, elementele de plastic nu se chituiesc, se inlocuiesc, iar retusatul si vopsitul intr-un atelier serios costa. In plus mai e si deranjul si imobilizarea masinii. Eu ți-aș fi luat cel puțin triplu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Nu inteleg de ce mai platesti asigurari daca nu le folosesti cand e cazul?
2. Cum credeai ca iti repari masina daca plecai asa hai hui de la accident fara niciun act nimic facut?
3. De ce pui intrebari din asta cu "ce poate sa imi faca", se presupune ca stii legislatia rutiera daca esti la volan.

Da, daca se duce la politie si anunta accidentul ramaneti amandoi fara permis.
Asa ca ai de ales, ori ii zici ca te duci la politie si declari accidentul cu riscul de a ramane ambii fara permis, ori scoti banii din buzunar sa ii dai daca nu ai vrut sa ii dai asigurarea asa cum era logic si legal

suntserios
| suntserios a răspuns:

E clar ca omul vrea sa te stoarca de bani, a stiut cand sa ii ceara ca sa nu mai poti face nimic si in mod sigur nu isi repara masina cu ei. Eu zic sa ii cumperi tu bara si sa nu ii dai bani

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Situatia nu este legala.
Nimeni nu are voie sa repare un autoturism ce a fost implicat intr-un accident, fara autorizatie de reparatie emisa de politie, ori constatare amiabila facuta la RCA.
Chiar daca loveai singur un copac de la tine de pe teren, trebuia sa mergi la politie pentru a declara accidentul.
2. Bara nu poate fi reparata cu chit, e element de siguranta, si i-ar modifica proprietatile.
3. Suma e ok, in service ar fi peste 1000 de lei cosmetizarea spatelui, impreuna cu costul pieselor ce trebuie inlocuite.
Sfatul meu este sa mergeti sa faceti constatarea amiabila in mai putin de 48 de ore de la tamponare, e cea mai corecta si comoda solutie.
Am acceptat si eu o data sa fiu despagubit in numerar de catre om, si a inceput sa faca nazuri, ca tine. De acum ma duc direct la politie, ori asigurator.
PS: De la RCA va primi o oferta de despagubire in numerar, pentru reparatie in regie proprie; cu siguranta va primi cei 600 de lei pe care ii cere, iar tu vei avea o mica scumpire la RCA, dar vorbim de cateva zeci de lei la polita, nu mult.

| anonimg a răspuns:

Bănuiesc că este doar o întrebare de curiozitate, și că scopul acesteia nu este ca să nu îi mai dai banii -că nu i-ai dat nici asigurarea și nici banii.
În astfel de cazuri el poate face plângere la poliție.
Dacă îi dai banii și nu cumperi bara, trebuie să ai cu tine 2-3 martori de partea ta- că nu are cum să îți dea chitanță pe ei.

| gheorghe699 a răspuns:

Da,poate sa iti faca, negociaza cu el, da la pace, esti vinovat, daca nu te poti intelege da-i 600 lei, dar cu o chitanta de mana sau act de mana in care sa recunoasca, ca nu are alte pretentii.
bafta!

| Nonameagain a răspuns:

Da. Poate sa depuna plangere la Politie. Vei plati mai mult. Vezi cat costa bara. Cumpara-o dar chitanta sa fie pe numele tau. Altfel, spune ca a cumparat-o el si iti mai cere banii o data. Alta data, uita-te pe unde si cum mergi.