| IulianOvidiu a întrebat:

Salut baieti, mai am doar 8 luni pana imi iau masina si nu stiu exact ce model sa imi aleg. Din totdeauna mie mi-a placut marca BMW si m-am decis sa imi iau un BMW doar ca am un buget cam mic pentru masina si nu stiu ce sa aleg intre un BMW E30, E36 si E46. Vreau sa stiu care este mai economica, are taxe mai mici si se poate intretine mai usor. Bugetul este pana in 2500 E maxim.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La 2500E iti iei un cazan de BWM, nicidecum o masina, dar nu e problema se poarta, e in trend, toti cocalarii au BMW, daca il inmatriculezi pe Bulgaria esti in grafic.

o sa te coste inmatriculatu la un BMW de 2500E inca pe atat.

la bugetul tau uita te la un opel corsa, un polo sau chiar un logan

| IulianOvidiu explică (pentru suntserios):

Decat sa imi iau un polo, o corsa sau un logan mai bine merg cu autobuzul si oricum i-a laudate si tu ce masina ai si din ce an e daca tot zici de mine ca imi cumpar cazane si sunt cocalar.

| suntserios a răspuns (pentru IulianOvidiu):

Cand eram de varsta ta conduceam o Dacie 1310 si nu imi era rusine cu ea, nu dadea smechereala afara din mine. Era usor de intertinut, era o masina noua inca avea vreo 4 ani. Pe urma cand am inceput sa imi castig banii mi am luat un Logan nou, abia cand mi am permis si mai mult mi am luat si o masina straina, pentru ca stiam ca am cu ce sa o intretin, pentru ca mi am permis sa dau banii pe ea. Prima data mi a parut rau ca ti am scris ca esti cocalar, dar cand ai trantito cu "sa imi iau un polo, o corsa sau un logan mai bine merg cu autobuzul " m ai lamurit.

| IulianOvidiu explică (pentru suntserios):

Nu e vorba ca as aveva eu ceva cu acele masini, ca am prieteni, am rude care folosesc modele acestea de masini, doar ca pe mine m-a deranjat faptul ca ai zis ca daca imi cumpar BMW sunt cocalar. Pai fa-ma sa inteleg toti care isi cumpara BMW sunt cocalari? :O

| suntserios a răspuns (pentru IulianOvidiu):

Nu toti, doar 90%. 60-65% fac parte din categoria care isi cumpara un cazan de masina de 20 ani, de pe care curge tabla, doar ca sa fie BWM restul pana la 90 %fac parte din categoria categoria care isi iau X5, X6, seris 7 doar sa se sparga in figuri. La noi in Romania, rar sunt posesori de BMW noi (un seria3 sau seris5), care sa detina o masina noua si sa nu manance paine cu margarina toata viata doar ca sa isi platesca ratele si sa moara dusmanii ca el are BMW, sa nu mai zic, in cei 9 ani de soferie ai mei de comportamentul BWM vistilor la volan.

| IulianOvidiu explică (pentru suntserios):

Aha, pai si ce imi recomanzi atunci dintr-un buget de 2500 de euro? O masina care sa fie cum zici tu noua, sa fie de 5-6 ani sa nu fie cazan.

| Sofer a răspuns:

Vrei bmw in 2500 e?
In bugetul asta te incadrezi sa iti cumperi un opel corsa c sau alt model.

| Unstopable a răspuns:

Eu as opta pentru E30... din punctul meu de vedere e cea mai ok big grin dar nu stiu cat de ok e sa o iei ca prima masina...

| BoggyP a răspuns:

Bmw-urile in general au taxe si consum mare..iti recomand un audi a4 sau a6

| suntserios a răspuns (pentru BoggyP):

Ca un audi A6 o fi ieftin de intretinut

| ombladon a răspuns (pentru BoggyP):

El vrea BMW nu-i recomandati alte balarii, este chiar asa de greu?

| vasea92 a răspuns:

Iti recomand bmw 318tds (e36) sedan