| JohnnyR0 a întrebat:

Cam ce capacitate cilindrica minima ar trebui sa aiba un atv incat sa traga dupa el spre exemplu un bustean?
Unul de 50cmc poate face asta?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de terenul unde vrei sa tragi busteanul (frecare, agatare etc).
Daca n-ai frecare sau frecarea este mica, atunci se poate trage chiar si cu o bicicleta sau cu mana.
De exemplu, un vagon de 40 tone se poate misca de un singur om pe sina, daca odata a fost scos din "punctul mort" (a fost deja pus in miscare).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu 50cmc abia pleci, daca ai pasager. Nici vorba de tras altceva.
Cu 125cmc mergi bine cu un pasager, dar tot nu poate fi vorba de tras ceva.
De la 250cmc poti pune remorca dupa el (cu roti).
Pentru tras busteni, ai nevoie de minim 400cmc, 4x4, grup mic/mare si cauciucuri bune.
PS: Cauta unul racit pe apa, daca ai de gand sa il muncesti.

| JohnnyR0 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu neaparat ca vreau sa-l muncesc... vreau sa ma plimb cu el si daca candva va trebui sa trag ceva cu el sa o pot face.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru JohnnyR0):

Atunci ti-ar ajunge unul de 250cc

| Anonim9114562123 a răspuns:

Un 50cmc este cu siguranță prea puțin.

| Marcu_Stefan_2001 a răspuns:

După părerea mea cel puțin 250 dacă vrei sa îl pui la lucruri grele și sa nu ai probleme cu el.
Depinde și ce marca îți iei, dacă îți cumperi chinezărie se va strica destul de repede însă dacă îți iei mărci precum yamaha, Suzuki, etc va fi super bun

| JohnnyR0 explică:

Ideea este ca as vrea unul "low budget" chiar si second hand pana in 400 euro.