| anonim_4396 a întrebat:

Fiindca sunt si multe intrebari puerile pe aici, poate va doriti si una mai serioasa, unde trebuie putina judecata (putin mai multa). Ceva in legatura cu alegerea solutiei economice optime. Pentru confectionarea de bidoane de ulei cu capacitatea de 1 litru, de forma cilindrica, care credeti ca sunt dimensiunile optime (diametrul si inaltimea) ale bidonului, astfel incat consumul de material sa fie minim? Facem abstractie de grosimea materialului si de pierderile de la prelucrare. Geometric, problema s-ar pune asa: Ce dimensiuni (d si h) trebuie sa aiba un cilindru cu volumul de 1 litru, astfel incat aria lui totala sa fie minima? Ei, sa va vad.

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ca sa nu fie nicio suspiciune de tema (desi nu vad la ce clasa s-ar cere asa ceva), nu trebuie sa rezolvati problema, dati numai o idee cam cum credeti ca ar trebui abordata ea.

| Mihaela1964 a răspuns:

O tema care nu e puerila deloc, ai dreptate...

| sabin89 a răspuns (pentru Mihaela1964):

Inteleg ironia, dar sa stii ca nu e tema.