| rapidistzu a întrebat:

Salut,care sunt avantajele si dezavantajele ale unui sofer de TIR?
daca se poate sa raspunda si cei care sunt*

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Vad ca esti tot rapidist asa ca iti spun laughing
Avantaje:
- Salariu motivant;
- Munca fizica nu foarte multa;
- Daca ai pasiune faci ceea ce iti place.
- Daca esti serios si te porti frumos iti poti face multi prieteni in breasla.

Dezavantaje:
- Dupa mult timp petrecut la volan vei avea probleme cu coloana, vor incepe dureri de spate;
- Este un loc de munca oarecum periculos, oricand esti predispus unui accident care poate devenii fatal;
- Daca lucrezi pe international dar uneori si pe intern stai mult timp departe de casa;
- Te lovesti mereu de controale ale ARR, RAR sau militie;
- Inima poate fi afectata daca nu respecti programul de odihna si conduci mult timp fara sa dormi;
- Responsabilitate mare pentru ca de multe ori in parcarile de TIR se fura si trebuie sa raspunzi de marfa pe care o transporti care uneori nu este deloc ieftina;
- Trebuie sa dormi de cele mai multe ori in TIR si sa iti faci nevoile in boscheti, mananci mancare rece frecvent si daca nu ai o vointa de fier bagi mult tutun in tine.

Asta este cam tot!

| Ung1999 a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Buna imi poti da si mie numarul de telefon de la firma la care lucrezi fiindca as dori sa ma angajez si eu in acest domeniu

| rapidistzu explică (pentru Ung1999):

Nu lucrez happy

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dezavantaje: iarna sunt conditii mai grele pe drum si trebuie sa fi mai atent cand sofezi pe timp de noapte, sa parchezi in locuri iluminate si unde sunt alte autotrenuri, femeie te inseala daca vrei sa ai una.
Partea buna: salariu bun, orele de conducere se respecta, ai bani de diurna, in caz de avarie vine echipa tehnica sa remedieze problema.

| Cruciuliță a răspuns (pentru mgtow):

Da, varianta ta e ca doar femeia inseala stand acasa. Dar voi, astia pe tir, care gasiti la orice pas traseiste cum e? Hai ca tie nu-ti place femeia, ai devenit misogin convins, dar ceilalti crezi ca sunt usi de biserica? Afla ca barbatul inseala mai mult femeia! Na! Iar tie, daca-ti pica una cu tronc sa vezi ce fain ii cedezi!

| mgtow a răspuns (pentru Cruciuliță):

Se inseala reciproc sau barbatul nu o inseala iar ea da ori invers. Fel si fel de cazuri - eu ma opun dragostei chiar daca colegii de munca ma cheama la un gratar le zic ca nu merg ca sa nu ma indragostesc.

| Cruciuliță a răspuns (pentru mgtow):

Aha, deci fugi de ea! Cu toata ca in inima ta, flacara inca pâlpâie! Tu nu te temi omule de dragoste, tu te temi de suferintele care ti le poate provoca, ti-e teama si sa te mai aventurezi, asta de frica suferintei. Poate ai suportat tu candva o durerea mare si ti-e teama sa iubesti din nou.Eu zic ca nimeni nu-i perfect, lasa-te prada iubirii si nu mai fi asa retras. Si da, indragosteste-te, dar ai grija de cine. Traieste-ti viata. Viata nu e neaparat sex, ci un zambet, o vorba buna, o imbratisare, o surpriza frumoasa etc. Succes prietene!

| mgtow a răspuns (pentru Cruciuliță):

Nu mai e timp de romantism, a ramas doar bunatatea fata de cine merita cu un ajutor fizic si financiar parintesc.

| Cruciuliță a răspuns (pentru mgtow):

Bine ca ai zis, abia stiu pe cine sa chem in ajutor la nevoie laughing laughing laughing

| rapidistzu explică (pentru Cruciuliță):

Mersi tuturor, dar eu pe la 18, 19 ani nu o sa am nevasta asa ca nu e o probleme, vreau sa vac asta cativa ani pentru a imi strange banibig grin

| Mara24 a răspuns (pentru mgtow):

Buna, stiti cumva daca se poate face pe echipe pe acelaș camion gen femeie si barbat?

| mgtow a răspuns (pentru Mara24):

Da. Cauti sofer ca sa incepi soferia? Nu te du cu un strain. Sa fie cunostinta de incredere pentru ca multi au fantezii erotice cand vad femei in camion