| ProjectJackpot a întrebat:

Xbox 360 sau ps3? Cu toate avantajele si dezavantajele daca se poate.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Nu stiu daca se merita diferenta cand cele doua console merg in paralel si practic poti face cam aceleasi lucru cu ele: sa pierzi vremea cu un joc, relaxare :-) De diferenta ai putea sa-ti mai cumperi un joc, sau de ce nu sa-ti modezi (modifici) consola pentru a juca jocurile fara a le cumpara. Modarea (moding) consolelor pentru a juca fara plata este putin mai dificila, nu este de ajuns ca pe pc sa-ti pui un patch si sa scapi de cd/dvd-ul original. Trebuie modifcata (desfacuta practic) consola si modificat /adaugat hardware-ul necesar, firmware si alte minunatii (Google it "ps3 mods" / "xbox360 modding" etc) Nu as recomanda modarea lor, cel putin nu daca ti-l achizitionezi nou, cu garantie, pentru ca-ti vei pierde garantia cand il desfaci, pentru xbox360 risti sa ramai fara cont pe xbox live, ban etc. Daca tot l-ai luat de nou bucura-te de original o perioadawinking
Diferente

Singura diferenta ceva mai majora pe care o vad este faptul ca PS3 are Blu-ray Disc, asta inseamna ca poti vedea filme high def de pe consola. Interesant dar nu foarte atragator pentru mine.
Pentru online gaming xbox live pare ceva mai interesant decat ps3 (PSN), dezavantajul ar fi ca trebuie sa platesti anual in jur de 50$ pentru asta in timp ce pe ps3 majoritatea sunt gratis. Profilele sunt ceva mai accesibile, mai robuste, pe xbox poti trimite mesaje catre prieteni in timpul jocului, custom avatars etc
La partea de grafica par asemanatoare, prea mici diferentele: Xbox 360 vs. PlayStation 3 graphics comparison
Primele versiuni de XBox 360 aveau probleme cu racirea, se incalzeau foarte tare (The Red Ring of Death). Dar se pare ca in versiunile noi aparute, inca din 2008, problema a fost rezolvata cu jasper, un alt chip pe placa de baza, si reducerea alimentarii la 150W fata de 175W (probleme de genul acesta ti le poti rezolva cu garantia, pentru ca de aia e garantie :-) )
Concluzie

Inca nu m-am decis catre cine sa ma indrept, xbox sau ps3 (Microsoft sau Sony?). Tu ce zici? Pana la urma orice as alege cred ca-mi ating scopul. Mai astept o perioada, sa vedem ce se mai intampla. Poate apare un ps4 sau xbox 720? wii 2? happy

| Lexi888 a răspuns (pentru neluL):

Vezi ma chiar a aparut un ps4