| Andrewe a întrebat:

Salut,ce inseamna 5jx14 si6jx14 la jante si pe care dimensiune sa pun anvelope de 185/60 14? Multumesc

1 răspuns:
| IonutR1 a răspuns:

Un exemplu de janta ar fi 8Jx17 5x112 H2 ET30

Latimea interioara a jantei: in exemplul de mai sus 8 – este exprimata in inch si se masoara intre marginile jantei, acolo unde intra anvelopa.
Profilul jantei: in exemplul de mai sus litera J – arata profilul jantei, adica suprafata pe care se aseaza anvelopa. Majoritatea jantelor de turism moderne au profilul J, iar masinile 4x4 au in general profilul JJ.
Diametrul jantei: in exemplul de mai sus 17 – se masoara dintr-o parte in alta a suprafetei exterioare a jantei, trecand si prin centrul jante. Diametrul jantei este exprimat in inch si este identic cu diametrul anvelopei care se monteaza.
Nr prezoane: in exemplul de mai sus 5 - nr de gauri pe care le are janta trebuie sa fie identic cu numarul de prezoane pe care le are butucul rotii. Se poate intampla ca acelasi tip de masina sa aiba versiuni de roti cu numar diferit de prezoane si este bine sa fii atent la acest aspect.
PCD (pitch circle diameter): in exemplul de mai sus 112 - reprezinta diametrul in milimetri al unui cerc imaginar care are centrul in mijlocul gaurii centrale si trece prin centrul gaurii fiecarui prezon.
Prinderea unei jante: este formata din numarul de prezoane si valoarea PCD-ului. In exemplul de mai sus, prinderea este 5x112.
Cocoasa jantei: in exemplul de mai sus H2 – este un cod care arata numarul si specificul cocoaselor de pe profilul jantei.
ET (Einpresstiefe in germana, offset in engleza): in exemplul de mai sus 30- este distanta in milimetri de la linia centrala a jantei pana la suprafata de montare a jantei, acolo unde face contact cu fuzeta.