| madalin9999 a întrebat:

Salut ce masina ar fi potrivita la varsta de 18 ani?
Am un buget de 5. 000e si nu stiu ce masina sa aleg mi-ar placea un passat sau un bmw...
Dar toti de la liceu mi-au sugerat sa imi iau o masina la 2. 000e pana invat mai bine sa conduc.
Voi ce masini imi recomandati si ce sfaturi imi dati??
Cel mai rapid raspuns si bun are funda.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logan

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu de incepator am avut Dacie, Vectra, si Mercedes W124. Deci, se 'poate' si pe masina mare din prima. Mie mi se pare mai ok sa te inveti din prima cu ceva mare.
Cu 5000e iti poti cumpara un Passat b5.5, 1.9 TDI, la care, daca stii sa-i apreciezi formele corect, nu prea ai ce sa-i strici. Daca nu stii sa ocolesti gropile e ceva mai usturator la buzunar, sa tot schimbi cauciucuri si brate pentru un Passat. In rest, faci orice plecare doar din ambreaj, n-ai ce gresi... Iar de viteza, daca tii neaparat sa fii teribilist, alergi si o tigaie de Octavia de o tona juma, cu motor de 75cp laughing
BMW nu recomand, au aderenta proasta mai ales pe asfalt ud, cuplu mare... Plus ca iti mananca benzina si cauciucurile de pe spate, de parca ai avea un intreg parc auto, nu un cazan la mana a 2-a.

| OldSoul a răspuns:

Depinde, tu te stii mai bine ce si cum conduci.
Daca ai rabdare si nu esti vitezoman si daca stai bine cu nervi, da iti poti cumpara de pe acum un Passat sau un BMW.
Daca stii ca nu esti tocmai sigur pe tine cand conduci mai bine ai cumpara un Golf 4, e mai scurt eventual un 1. 9alh, consum mai mic, mai fiabil
Acum daca vrei sa iti iei de acum o masina mai buna, sfatul meu e sa iti iei un Passat, am fost si eu in situatia ta de a alege intre un Passat si un E46, am ales Passatul, la BMW sunt mai scumpe piesele decat la Passat iar la aspect nu e chiar mare diferenta, oricum sa ai in vedere si eventualele investiti, inmatriculare, schimburile, distributia, sa nu te avanti sa dai 4000 de euro pe o masina si sa nu mai ai bani de inscris si de facut micile "Reparatii"
Acum daca vei alege Passat, iti sugerez sa cauti varianta de 131cp AWX, sau AVF.