| iSwag a întrebat:

Salut. Ce parere aveti de Skoda Octavia II 1.9 TDI. Per total, este o masina fiabila? (m-ar interesa avantaje/dezavantaje)
Mie mi se pare cea mai buna alegere cu un buget pana in 5500 E. Daca voi considerati alte masini (pret pana in 5500E) superioare O2, mi le puteti spune? Si de ce le considerati asa?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E fiabila, si usor de intretinut.
N-am avut treaba 'de aproape' cu ele, dar in general e ok. La VAG conteaza cel mai mult motorul, iar 1.9 TDI e bun.
Un avantaj este ca gasesti mecanici pentru Seat/Skoda/Volkswagen, oriunde.
Pentru alte marci, cam umbli din service in service, ca nu stiu ce sa ii faca (de exemplu Ford).
Mai bun decat Octavia 2, as zice ca e Opel Insignia, dar ai nevoie de buget mai mare.
Mi se pare superioara Octaviei, pentru ca Opelurile sunt mai dichisite (ca tehnica, nu aspect), si foarte placute la condus.
Poate as alege Vectra C 1.9 CDTI, in loc de Octavia, daca as gasi una intretinuta. Pentru aceleasi motive ca si pe Insignia, + ca e ceva mai diferit. Sunt satul de VAG-uri.

| iSwag explică (pentru NoTurbinaNoGood):

M-am uitat pe internet si pentru un insignia imi trebuie cam 175% din bugetul actual. Decat sa dau 9.000-13.000 pe un insingia, fac un efort, si-mi iau o Octavia noua la 14.000, la remat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru iSwag):

Ai grija cu motorizarile.
Cele mai ieftine sunt TSI-uri, nu tocmai apreciate, daca te uiti pe internet.