| Începătorul988 a întrebat:

Ce parere aveti despre masinile din grupul VAG? Sunt fiabile? Sportive? Ma gandesc la un Golf 5 GT Diesel. Multumesc. Merita sa ma duc pe Astra h 1.9 150cai, daca vreau fiabilitate? Sau ce alt hatchback diesel, de minim 150cai mai stiti pana in 6500€ Sa fie fiabil, deoarece vreau sa pastrez masina cativa ani buni. Multumesc.

5 răspunsuri:
| BlackBMW a răspuns:

VAG nu prea mai este fiabil ca in vremurile vechi, dar este cu mult peste Opel. In legatura cu GT-ul, cati km faci pe an? Diesel-ul merita daca faci peste 30k pe an. Iti recomand GTI-ul, sau cauta ceva japoneza benzinara daca vrei fiabilitate insa sunt mai scumpe piesele si gasesti ceva mai greu, si nici nu prea gasesti modele frumoase.

| Începătorul988 explică (pentru BlackBMW):

Undeva la 20, 000 anual. Sau peste 20, 000

| BlackBMW a răspuns (pentru Începătorul988):

Urban sau Extraurban?

| Începătorul988 explică (pentru BlackBMW):

Urban.

| BlackBMW a răspuns (pentru Începătorul988):

Atunci cauta benzina. Diesel-ul este foarte problematic in oras. Se infunda toate piesele datorita subturarii. Plus ca GTD-ul parca are si filtru de particule, alti bani daca se infunda si este destul de costisitor. Sa nu mai spun de turbina si de alte cele. Dupa parerea mea, nu ai ce face cu atata putere in oras. Maxim 150hp as zice.