| Începătorul988 a întrebat:

De cateva luni ma "bantuie" o problema, anume, ca nu stiu ce masina sa imi iau. Tot am cautat pe forumuri, m-am interesat, dar nu stiu ce sa aleg...
Daca imi puteti sugera si voi o masina, pana in 4/5000€, diesel, peste 140/150cai, fiabila(mentionez ca vreau sa tin masina cativa ani), hatchback sau sedan. Multumesc, funda.

42 răspunsuri:
| Începătorul988 explică (pentru alexwahl):

M-am gandit la un leon fr, dar nu stiu nimic despre sasiu, caroserie, motor, piese.

| alexwahl a răspuns (pentru Începătorul988):

Eu conduc un seat ibiza 1.4 diesel. Sunt foarte multumit de el. Vreau sa il schimb pentru ca am nevoie de loc mai mult. Mai sus, ti-am trimis si un seat leon. Nu gresesti daca iti cumperi unul. E tot ca un fel de golf. Piesele nu sunt scumpe, motoarele sunt rezistente.saptamana trecuta, am schimbat un termostat la un leon. Avea peste 200k km.Inainte sa cumperi masina, poti sa i faci proba.

| Începătorul988 explică (pentru alexwahl):

De Ford Mondeo 2. 2TDCI stii ceva? Am vazut pe YouTube ca este cam puturos pentru ai lui "155cai"

| alexwahl a răspuns (pentru Începătorul988):

Pana acum inca nu mi-a trecut un astfel de ford prin maini. In general, eu nu sunt pentru ford. Eu ti am trimis mai sus cateva modele pe care te poti baza.

| Începătorul988 explică (pentru alexwahl):

Stiu. Dar daca iau un calcul taxele, drumul, schimbul(si nah, mai vrei sa schimbi ceva le ea, un volan, o navigatie, o camera de masarier) depaseste cu mult bugetul... asa mondeo 2. 2tdci am vazut pana in 3500€ in Romania, 2005.

| alexwahl a răspuns (pentru Începătorul988):

Daca asa sta treaba ..Mai in avantaj iesi cu un golf 4 1. 9Tdi/131Cp.La banii aia iti iei unu cu putini km.

| Începătorul988 explică (pentru alexwahl):

Este euro3 golful 4... Si as prefera peste 140cai, mondeo cu soft il duci in aproximativ 200cai.

| alexwahl a răspuns (pentru Începătorul988):

Poti sa iti iei golf4 Euro 4. Esti tu mai sofisticat.Eu doar iti spun cum gandesc.

| Începătorul988 explică (pentru alexwahl):

Vreau ceva sa incap. Si cat mai nou... ce alte motoare de 1.9, 2.0 sunt fiabile si au raportul putere/consum decent? Inafara de 1.9 105cai, care trage a moarte...

| alexwahl a răspuns (pentru Începătorul988):

Pai zi mi pe ce marci ai vrea sa mergi

| Începătorul988 explică (pentru alexwahl):

Nu conteaza marca. Romanul in majoritate stie doar bmw, audi, vw. Eh, eu vreau ceva tractiune fata, raport bun intre putere consum fiabilitate, si interior decent. Nu vreau sa ma laud cu masina, vreau ceva in care sa imi pot pune baza intr-o depasire.

| alexwahl a răspuns (pentru Începătorul988):

Inseamna ca romanul e ca si neamtul.Mai nene, parca ai fi Brad Pitt..Numa pe banda de depasire o sa stai.Din partea mea, poti sa iti iei si Ford.

| Începătorul988 explică (pentru alexwahl):

Nu am zis ca sunt fan viteza (maxim 150), dar vreau ceva pe ce ma pot baza.

| alexwahl a răspuns (pentru Începătorul988):

Ce sa mai zic daca nici alea ce ti le am trimis mai sus nu sunt masini,,,,

| Începătorul988 explică (pentru alexwahl):

Intr-adevar, sunt masini. Dar cu taxe, drum, schimburi, depasesc bugetul...

| doctorandus a răspuns (pentru Începătorul988):

Da, da, la varsta de 14 ani conduce masina aia... din alocatia pe care i-o dau parintii... ceea ce se numeste pseudologia fantastica.

| Începătorul988 explică (pentru doctorandus):

? Nu vad rostul acestui comentariu. Daca te referi la banii pentru masina, sunt munciti de mine, iar o parte dati de bunica-miu. Nu vad unde e problema ta, sau rostul acestui comentariu

| doctorandus a răspuns (pentru Începătorul988):

Ma refeream la alexwahl.

| alexwahl a răspuns:

E doar orientativ tot ce ti am trimis. Alegeri mai bune nu cred ca poti face.

| Nevroza a răspuns:

Golf 4, motor 1.9 diesel

| uncetatean123 a răspuns:

Cati km planuiesti sa faci anual si ce regim de mers? Oras? Distante scurte?

| Începătorul988 explică (pentru uncetatean123):

Peste 25,000, mai mult distante lungi(Romania-Germania)+oras

| uncetatean123 a răspuns (pentru Începătorul988):

Te-ai gandit si la varianta unui motor mare benzina + gpl? tot 140+ cp. cauta si vezi ce gasesti, dar daca chiar vrei diesel si nu din prisma consumului (ex: sunt persoane carora le place sunetul, trancanitul acela sau cuplul motorului, felul cum trage, depinde ce iti place si tia), gandeste-te la constructia lor, intereseaza-te cam ce se poate strica la acel model/motor, cam cat costa intretinerea, fa-ti un calcul si apucate de scormonit. Sansele sa gasesti un benzinar bun cu km putini sunt foarte mari fata de un diesel, aici ma refer la masini mai vechi de 4 ani. pentru ca majoritatea dieselurilor pont sunt cu km dati inapoi si daca stai sa compari preturile intre 100mii si 150mii modele. is cam cu 2-3mii Euro diferenta la pret. deci numai zic sa aiba 200mii reali(franta, rupta in gura) si tu o cumperi cu 100mii bucuros ca ce afacere ai facut, chiar si daca se prezinta ok sa zicem... e amageala care te va costa, majoritatea persoanelor cu masini diesel, daca stau sa fac calcule cu cati bani au bagat in ele, crede-ma tot la benzina ajungi si numai ai bataie de cap si pierdere de timp pe la mecanici. dar na. ti-am zis, fa-ti calcule, vezi ce km faci. si pui in balanta.
Mi-e personal nu am crezut niciodata ca o sa imi placa atat de mult sa conduc un 2.2i benzina aspirat la drum lung, deci. sincer stii cum am zis? "ma *** pe ele dieseluri" e mare diferenta dar depinde ce apreciezi si ce iti place si mai e vorba aia, pana nu gusti nu ai de unde sa stii, asa numai din vorbe si cifre, nu dai inainte. Numai bine!

| Începătorul988 explică (pentru uncetatean123):

Are tata benzinar, nu ma incanta. Prefer acel sunet de diesel si cuplu.

| uncetatean123 a răspuns (pentru Începătorul988):

Ce benzinar are si cum sa nu te incante sunetul de benzina? care se aude frumos, e rafinat, nu face "zgomot" precum motorina, nu are acele trepidatii, se incalzeste rapid, puterea e instanta, nu ai turbo lag, senzatiile sunt cu totul altele, ti-am zis. trebuie sa experiementezi 1-2-3 benzinare diferite. Recunosc nici mia nu mi-a placut primul benzinar un audi a4 '99 cu motor 1.6 benzina. era lesinat, dar atat. in rest era ideal pentru oras si mai ales iarna, il iubeam

| Începătorul988 explică (pentru uncetatean123):

Are un audi a4 b7, benzina, 2006. Cat despre acel opel, as dori ceva mai mic. happy

| uncetatean123 a răspuns (pentru Începătorul988):

A4 cu ce motor e?

| Începătorul988 explică (pentru uncetatean123):

1.6

| uncetatean123 a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu e logic oare?

| Începătorul988 explică (pentru uncetatean123):

Logic sau nu, am mers cu mai multe motoare pe benzina, (1.8,2.0). Si nu ma incanta atat de mult incat sa cumpar unul.

| uncetatean123 a răspuns (pentru Începătorul988):

Aspirate sau turbo?

| uncetatean123 a răspuns:

Goo.gl/3Gt3fF

| stefandaniel94 a răspuns:

Iti dau un sfat ...decat sa iei wv sau audi omorate cu sute de mii de km la bani putini si f vechi, mai bine ai merge pe renault. poti sa mergi pe un megan din 2008 1.9 131 cp rupe asfaltul, trece lejer pe langa golf 4 131cp..sau poti merge pe altele mai noi ca ai buget bun...eu asa zic o masina mai noua si cu km putini decat una din 2000 cu 300 mi km. Bafta

| Începătorul988 explică (pentru stefandaniel94):

Niste modele sugerate? Eu pun foarte mult pret pe interior.

| Iulian_Alexe_1977 a răspuns:

Aplicația mobile.de te va ajuta mult, doar ca trebuie sa mergi in Germania după ea. Gasesti in prețul care îl dorești mașini bune.

| alexwahl a răspuns (pentru Iulian_Alexe_1977):

Corect! Eu i am trimis doar ca sa aiba un punct de reper.