| bagialex a întrebat:

Ce mașina diesel merita sa iau(vreau sa fie fiabila în primul rând ) în 3000-3500e? Vreau ceva cât mai nou ( ca an de fabricație ) și nu mă pot decide între: astra h, focus 2, golf v. Cel puțin astea mă interesează din ce am văzut. Problema la mașinile astea din câte am auzit este DPF, mă refer la acel "limp mode" mașina nu se mai tureaza, începe sa dea mult fum, etc.
Ce păreri aveți sau ce alte mașini în afară de astea sunt fiabile?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iti recomand Focus 2, din cauza bugetului.
La celelalte nu te incadrezi cu banii.
Golf V e o nasolie.
Astra 1.3-1.7-1.9 CDTI ar fi cea mai buna alegere, dar la 3500 iei una ok in Germania, si 'pana acasa' (taxe, drum, inmatriculare), ajungi la 5000e.
La Golf 1.9 TDI apare acel 'limp mode' in special de la EGR si instalatia de control al supraalimentarii (actuatoare). La Focus n-am vazut cine stie ce probleme, injectoarele se duc urgent la motorina proasta, si cunosc una care face taxi, si e pe la a 4-a turbina.
La Opelurile CDTI apar probleme cu acel DPF, daca iti iei masina cu 150cp, 1.9 diesel DOHC, ca sa faci naveta 2km pe zi in oras, cu 30km/h... Motorul ala trebuie alergat. Pentru naveta urbana iei 1.3 CDTI, are 90cp, si in oras ajunge mult mai repede la temperatura optima de functionare, si merge ceva mai 'blana', fiind mai slabut, iar cu ocazia asta nu se mai infunda. Daca bagi piciorul in 1.9 CDTI intre semafoare, treci de 100km/h imediat... Deci n-ai ce face cu ea in oras.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Una cu putini km reali.
Eu am eliminat filtrul de particule atat fizic cat si electronic.
Sunt pe net la vanzare Golfuri si Passaturi cu peste 700.000 km.
Comerciantul le da inapoi la 160.000 si romanasul plange apoi ca sunt jafuri.

| StefanCosmin a răspuns:

BMW-urile seria 3, sau poate seria 5, doar ca mai bine mai si strangi bani pentru a ti lua ceva mai bun

| suntserios a răspuns (pentru StefanCosmin):

De ce dracu si ar lua cineva seria5 la 3000 euro?

| StefanCosmin a răspuns (pentru suntserios):

Ai dreptate, scuze laughing