| AdelinBadea9 a întrebat:

Salut! ce se intampla daca am pus benzina amestecata cu ulei adica pentru motoarele in 2t la un motor in 4t?

Răspuns Câştigător
| dan6788 a răspuns:

Nu are nimic, dar scoate mai mult fum.
Nu te lua dupa relian ca nici bicicleta nu stie sa-si repare, dar are timp sa dea sfaturi.

| AdelinBadea9 explică (pentru dan6788):

Deci benzina cu ulei nu afecteaza motorul?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu are a face cursele la piston cu ungerea.2 timpi sau 4 timpi arata cate curse face pistonul pentru o ardere.

Ulei se pun in motoarele care is f mici si nu au sistem de ungere separat.
Daca motorul ala ce spui in 4 timpi are rezervor separat pentru ulei, atunci folosesti ulei si benzina separat.

Nu ai spus ce e cu motoarele astea, pe ce masinarii, scule is puse.
Daca vorbesti de motofierastraie, de cositoare de aia cu fir, scule genul asta, atunci la toate se foloseste amestec benzina/ulei, indiferent ca e in 2 timpi sau 4.

| AdelinBadea9 explică (pentru relian):

La scuter e de 75cc si e in 4t si am pus benzina cu amestec de ulei si nu stiu daca pateste ceva scuterul are rezervor separat pentru ulei

| AdelinBadea9 explică (pentru relian):

Si am mai pus si ulei de tractor in rezervor-u de ulei scuterul da sa porneasca dar benzina cu ulei cred ca a ars bujia

| relian a răspuns (pentru AdelinBadea9):

Daca are separat rezervor, cum de ai pus amestec? Scaote benzina afara daca ai cum si pune benzina mai scumpa, ulei unde trebuie sa pui in rezervor si aia e tot, no sa pateasca nimic.
Schimbi bujia apoi vezi daca de acolo era sa nu porneasca.Dar baga benzina de aia cu cifra octanica cit mai mare, aia va dilua tot uleiul ala de o mai fi ramas pe undeva.
Scuteru ala ce spui are carburator sau cu este? Ai pus ulei de tractor, aia da laughing

| AdelinBadea9 explică (pentru relian):

Are carburator totul uleiul de motor pentru new holland o fi facut ceva?

| relian a răspuns (pentru AdelinBadea9):

Tu trebuie sa pui ulei ce spune cartea la acel scuter, nu pui tu asa dupa ureche.
De facut n-a facut nimic rau, e ulei si ala, dar daca e prea gros nu face ungerea bine, circula mai greu pe unde trebuie sa unga.

Deci baga ce am zis benzina de aia scumpa, cauta pe net ce ulei trebuie la acel scuter, scoate ce ai bagat tu ulei de trator si baga ce trebuie, apoi vezi ce se intampla.