Întrebare recomandată | EddiWeed a întrebat:

Salut,ce se intampla daca in loc de benzina 95 pun benzina 98, in ce fel imi afecteaza motoru exista vreun risc?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu cat cifra octanica e mai mare cu atat benzina e mai de calitate. teoretic chiar e recomandat sa pui benzina cu cifra octanica mai mare deoarece arderile se realizeaza mai bine si motorul este mai protejat.

20 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Dar ce auto ai tu de are indicată cifra octanică 95?

| EddiWeed explică (pentru onasis1961):

Vw sharan, iar pe rezervor scrie 91-95.consumu se mareste daca pun de 98?

| onasis1961 a răspuns (pentru EddiWeed):

)5 punem noi din sărăcie că este mai ieftin. Pune-i tu de 98 sau100 să vezi că.i scade consumul şi creşte puterea.

| relian a răspuns:

Foloseste benzina de care recomanda fabricantul. Daca e poti pune benzina si de care vrei tu dar o sa iti afecteze buzunarul.In rest nu cred ca sint probleme.Dar daca ai bani pune ce vrei dar nu mai jos de ce spuine fabricantul masinii.

| pisicutzamik a răspuns:

Nu ii faci nimic rau ba din contra calitatea benzinei este mai buna

| Generalul a răspuns:

Nu iti afecteaza motorul doar in mod pozitiv, doar ca este putin mai scumpa, cu cat co este mai mare. La fel aveam la logan, era indicata motorina euro 3-4 iar ii puneam 5, altfel se simtea cand mergeam.

| Rony23 a răspuns:

Poti sa ii pui si 100 - benzina de calitate, 95 e cea mai slaba benzina, motorul nu se afecteaza cu nimic

| Gheorghe_Samoila_1983 a răspuns:

Salut!
Nu afecteaza cu nimic in mod negativ daca pui benzina 98. Ba din contra, asa cum au spus si cei de mai sus, este chiar mai buna, dar este si mai scumpa. Asa ca daca iti permiti, poti pune linistit benzina 98.
www.siteauto.ro

| nicusor55 a răspuns:

Se poate strica motorul deoarece masina este setata pe un combustibil, ex : cum as pune eu acum motor de FERRARI pe o dacia laughing. O sa ti se duca incet incet motorul daca pui altfel de combustibil. Funda?

| suntserios a răspuns (pentru nicusor55):

Pune ti tu motor de ferrari pe caruta si lasa sfaturile despre masini ca esti pe alaturi.

| EddiWeed explică (pentru nicusor55):

Ba ma lasi?laughingchiar nu era nevoie de un astfel de raspun

| AgathaRo a răspuns (pentru nicusor55):

Ce discutam noi aici? Nu are nici o legatura FERRARI cu Dacia. Din cate imi aduc aminte benzina de 95 (co) numai exista fiindca avea si continut de plumb si ne-am dat seama tarziu (plumbul e nociv pentru organism). Iar cel de 98 (co) are arderea mai buna. Recomad niste Kerosen la un plin de masina pana in 3-4 litrii (Kerosenul este combustibil solid folosit la motoare cu reactie avioane si are co mai mare 130)

| EddiWeed explică (pentru AgathaRo):

M-am gandit la kerosen, dar imi este frica sa folosesc.nu stiu cum se comporta motorul si restul peiselor. exista de 95, la petrom de ex. se numeste standard 95

| AgathaRo a răspuns (pentru EddiWeed):

Kerosen daca gasesti de cumparat chiar as vrea si eu. In cantitati mari strica motorul, topeste piesele ca combustibilul in sine arde la o temperatura mai mult mai mare.

| EddiWeed explică (pentru AgathaRo):

Stiu pe cineva care avea cherosen, folosea la dacie in combinatie cu benzina

| suntserios a răspuns (pentru AgathaRo):

Exista benzina speciala cu plumb, care intr-adevar nu se mai comercializeaza insa nu avea legatura cu co. benzina de 95 e cea mai polulara momentan, cea de 98/100 e mult mai scumpa

| ionut671 a răspuns:

Nu doar ca 95 este mai lenta fiind mai uleioasa 98 mai puternica adica nu are asa mult ulei fiind mai tare si masina merge mai tare cand o kalci in demaraje

| DjDkill a răspuns:

Nu stiu sa iti zic...

| NimicGol a răspuns:

Poti sa faci plinu si cu 98.

| Cracan_Irinel_Valentin_1992 a răspuns:

Cu cat cifra octanica e mai mare cu atat benzina e mai de calitate. teoretic chiar e recomandat sa pui benzina cu cifra octanica mai mare deoarece arderile se realizeaza mai bine si motorul este mai protejat.