| Mar1usStoian a întrebat:

Salut! Ce ulei este recomandat pentru un motor 2.0 TDI? Eu în prezent folosesc RAVENOL 5W-30 SMP

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce generatie de 2.0 TDI, mai exact, ce cod motor.
Ca daca ai un motor pompe-duse, acel ulei nu este potrivit.
Revino cu codul motor sau macar modelul masinii, anul de fabricatie si puterea motorului, ca sa iti spun exact ce aprobari trebuie sa aiba uleiul.
Ravenol este bun, dar sunt diferite specificatiile de la un model la altul. Cel pe care l-ai pus, este bun pentru motoarele mai moderne, pana la Euro 6, cu filtre de particule.
Daca este motor pompe-duse, nu este potrivit, pentru ca alea au nevoie de niste specificatii mai rare, pentru ca exista instalatie electrica in sistemul de ungere si came cu sarcina destul de mare.

| Mar1usStoian explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Passat b7 2011 (140cp)
Cod motor:CFFB

| Frank51 a răspuns:

Din câte știu la VAG diesel se folosește 5W40. Ca și marcă nu prea contează ce bagi atâta timp cât îl schimbi sub 10.000 km.