| DexOnline a întrebat:

Salut! Cine imi poate spune ce acte trebuie sa am obligatoriu in masina si ce acte ar fi recomandat sa le am?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Certificatul de inmatriculare, fisa de inspectie tehnica, o dovada de asigurare, o dovada de rovinieta (daca drumul pe care circuli o cere), permisul tau si buletinul.
Daca mai ai accesorii omologabile (folie pe geamuri, pleoape pe faruri sau altceva), trebuie sa prezinti un act si pentru ele.

| DexOnline explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt obligat de lege sa am in masina ITP si RCA sau e doar recomandat?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DexOnline):

ITP-ul e scris pe certificat, acolo se uita politistii. La RCA esti obligat sa arati dovada politei, aceasta poate fi o copie xerox sau chiar o poza in telefon.
De la ITP au aparut acum cativa ani niste fise format A4, cica ar trebui sa le avem mereu la noi, dar personal nu mi-a cerut-o nimeni.
Cam toate sunt obligatii, nu uita si de triunghiuri reflectorizante, stingator si trusa de prim ajutor.
"Recomandat" este sa ai servetele umede si uscate, pahare de unica folosinta, apa, covrigei, incarcator pentru telefon laughing

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai permis stii

| sierra1 a răspuns:

Dacă ieși din țară ia-ți dovada de vaccin

| anonimg a răspuns:

Este un articol vechi, dar valabil și astăzi:
https://autonapoca.ro/......volan/amp/

| Zuzu1991 a răspuns:

Spaga?

am vazut la tembelizor unul care a mers vreo 40 de ani fara permis, si l-au prins in sfarsit pentru ca a fost un super control care opreau tot, tot si aveau si inspectori de fata

| intrebcenustiu a răspuns:

Certificat de inmatriculare, asigurare, permis si buletin