| Adrianadiafg a întrebat:

Ce acte trebuie sa ai in mașină permanent?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, aprobat prin HG nr. 1391/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 147.Conducătorul de autovehicul sau de tramvai este obligat:
1.să aibă asupra să actul de identitate, permisul de conducere, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare şi, după caz, atestatul profesional, precum şi celelalte documente prevăzute de legislaţia în vigoare;"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mașina trebuie sa ai mereu, dacă nu vrei amenda pentru ca nu ai avuta tine acte, următoarele documente:
- Carnet de șofer
- Asigurarea obligatorie
- Certificatul de înmatriculare
Talon
Actele masinii mai pe scurt...