| anonim_4396 a întrebat:

Dacă ai permis pentru categoria b cutie automata și conduci mașina cu cutie manuala, ți se face dosar penal?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are de ce sa-ti faca dosar penal, categoria B este valabila pentru ambele tipuri de masini ce se incadreaza in aceasta categorie, nu se face distinctie intre ele.

| suntserios a răspuns (pentru Ioandelasal):

Permisul categ B obtinut pe o masina cu cutie automata te restrictioneaza sa conduci doar masini automate

| Ioandelasal a răspuns (pentru suntserios):

Nu cred, Codul rutier nu face nici o distinctie.

| suntserios a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ordinul nr. 268/2010 privind procedura de examinare pentru obținerea permisului de conducere

Art 23

(6) În cazul în care un candidat promovează proba de verificare a aptitudinilor și comportamentului pe un vehicul cu transmisie automată, acest lucru se înregistrează pe orice permis eliberat pe baza unei astfel de examinări. Permisele cu această mențiune se utilizează doar pentru conducerea vehiculelor cu transmisie automată. Vehicul cu transmisie automată înseamnă un vehicul în care raportul de angrenare între motor și roți poate fi variat doar prin folosirea pedalei de accelerație sau a celei de frână. În cazul vehiculelor din categoria A și subcategoria A1, vehicul cu transmisie automată înseamnă un vehicul care nu are pedală de ambreiaj sau manetă.

| Ioandelasal a răspuns (pentru suntserios):

Asa este in ordin doar ca acesta nu poate incalca o lege, asa cum este Codul rutier si acesta nu face nici o distinctie intre transmisii.

| suntserios a răspuns (pentru Ioandelasal):

Inteleg ce zici. Totusi poate fi incadrata la conducere cu categorie neadecvata

| Ioandelasal a răspuns (pentru suntserios):

Nu exista 2 categorii B, ci doar una singura.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Am avut și eu nelămurirea asta mai de mult
https://www.digi24.ro/......iuni-58993
situația încă e aceeași
deci doar în UE contează și asta unde e incriminată situația asta