| SpikLo a întrebat:

Daca eram cu masina si am intrat pe contrasens deoarece era cu sens unic si am vazut tarziu dar am dat cu spatele inapoi mi se poate suspenda permisul? Am intrat doar cu botul masinii pe straduta si am dat cu spatele si am iesit imediat. Pot fi amendat sau ceva?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu te-au vazut politistii, n-ai cum fi amendat si nici sa ti se suspende dreptul de a conduce.

| Laura a răspuns:

Răspunsurile de până acum sunt greşite, adevărul este că vor veni noaptea mascaţii să te ia. Dormi în beci de acum.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca nu exista nici un echipaj de politie nu are nimeni cine sa-ti dea amenda pentru asta, nu te mai panica fara rost.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cata panica... era politia acolo? te a prins sau unde e atata panica?

| SpikLo explică (pentru suntserios):

Este alta treaba. Nu era politie dar e ceva mai complicat. Nu am incurcat cu nimic pe nimeni acolo am intrat cu botul masinii foarte putin am dat cu spatele si am mers pe unde trebuie dupa.

| Salontanul a răspuns (pentru SpikLo):

Stai linistit! Nu patesti nimic. Daca era problema te opreau pe loc si oricum (daca ar fi inregistrare), n-ai condus pe contrasens. Se vede ca ai gresit.

| suntserios a răspuns (pentru SpikLo):

Ce e atat de complicat. Te prinde politia luai o amenda, nu te a prins politia nu mai vad unde e panica. Cat de complicat poate fi?

| SpikLo explică (pentru Salontanul):

Multumesc frumos. Este inregistrat d-asta am spus ca este putin mai complicat. Nu am condus pe acolo, nu am incurcat pe nimeni doar am intrat putin cu botul masini si am dat putin cu spatele ca sa ies. Dupa ce am iesit de pe straduta mi am vazut de drum.

| Salontanul a răspuns (pentru SpikLo):

Nu cred ca te vor amenda. Daca da, o poti contesta in instanta si singur. Nu-ti trebuie avocat. Scrii de mana. Depui o cere de contestatie la Judecatorie: http://legeaz.net/modele/contestatie-pv-contraventie-amenzi-rutiere

| AndreiWeisz a răspuns:

Daca era vreun politist prin preajma, posibil. Daca nu, puteai sa faci si drifturi pe interzis ca nu patesti nimic.

| StefanCosmin a răspuns:

Daca te au vazut gaborii, naspa, daca nu, nu inteleg rostul acestei intrebari aici, astazi