| Claudes a întrebat:

Salutare, dragilor! Nu stiu daca e buna categoria...
Astazi eram cu masina de servici si eram foarte grabit. Aveam de mers pe o straduta din spatele unor blocuri. Am luat curba pe dupa blocuri si am accelerat destul de tare (2.500-3.500 rpm) cu viteza I si II si aveam aproximativ 30-40km/h. Cand m-am oprit a venit un politist la mine ce era in zona si imi spune "Vrei sa ramai fara permis? Am luat numarul de la masina si data viitoare eu sau colegii iti luam permisul pentru asta" Deci pentru asta poate sa-mi ia permisul?

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Aia sunt niste papagali care n-au avut ce face si au zis sa te sperie putin. Daca chiar era sa fie adevarat pana acum ramaneam fara permis ca si eu iau curbe mai grabite si nimeni nu mi-a spus nimic, si m-au vazut zeci de masini de politie.

| Claudes explică (pentru bogdan324):

Omul era cu un Dokker neinscriptionat cu numere ''MAI''. Zicea ca e de la politia judeteana. Tot imi zicea ca daca imi iesea un copil in fata la viteza aia faceam inchisoare, ca daca dadea el mai mult cu spatele dadeam in el, ca nu suntem la raliuri, ca la urmatoarea chestie de genul raman fara permis, etc.

| bogdan324 a răspuns (pentru Claudes):

Hai ma da-o dracu de treaba,orice muci de politist se crede important in zilele astea,trebuie sa stii cum sa abordezi asemenea creaturi,daca era cineva important pana acum avea alte treburi de facut nu freca menta prin zone d-astea.
In plus,nu s-a intamplat nimic grav, nu a patit nimeni nimic.
Daca esti moale te iau astia la misto, incearca sa-ti faci timp sa mai citesti din legislatie si data viitoare intr-o situatie de genu' asta vor realiza ca si-au pierdut timpul degeaba, fiindca nici de speriat n-o sa le mai mearga, dapai sa iti ia permisu.Pfft,hahaha!

| Claudes explică (pentru bogdan324):

Politia ar trebui sa fie ceva pe care sa te poti baza, siguranta si incredere...seriozitatelaughing Daca era de la politia locala cu mcv nu il luam in serios, dar asta parea sa fie cineva cu functie mai inalta.

| bogdan324 a răspuns (pentru Claudes):

Eram cu masina si il duceam pe un prieten acasa, eram destul de grabit ca si eu trebuia sa ajung undeva, dupa cand colo ce sa vezi, m-au oprit doi aurolaci de politisti cu un logan MCV ca am depasit putin limita legala de viteza cu vreo 5km/h,asta a fost greseala mea,
Bun,unul din ei mi-a cerut actele,nu i le-am dat,in plus imi venea sa apas cu toata talpa pe acceleratie ca ii mirosea gura ingrozitor si nu puteam sa-l suport, incercam sa ma dau cat mai departe de el si se tot intreba de ce fac asta, p-ala al doilea il apuca deja rasu', iar dupa tovarasu meu s-a enervat si s-a uitat fix la ala de la geam, tine cont ca are 130kg si aproape 2 metri, eu sunt pici pe langa el. Dupa putina vorbarie am ajuns la concluzia ca fie ne lasa sa ne vedem de drum, fie ala de la geam se alege cu gatul rupt si plecam oricum.In plus daca chiar era sa nu putem face nimic, o ruda este in politie si tot acelasi rezultat va fi.In plus fix de la ruda aia am invatat ca ceea ce fac politistii in zilele astea este doar de intimidare.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura ipoteza in care ti-ar fi suspendat dreptul de a conduce este pentru neacordare de prioritate, altfel nu cred ca se poate explica ce ti-au spus politistii.
O alta ipoteza este ca au vrut sa te sperie.

| Sicobean_Diana_1992 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Suspendarea permisului de conducere se poate aplica si pentru depasirea vitezei legale (51-60 -90 zile iar peste 60 - 180 zile)
Doar ca in situatia mentionata ar fi vorba mai mult de un avertisment din partea agentului, o metoda de prevenire.
Acum nu stiu ce sa spun despre locul unde s-a intamplat, pentru ca vorbim despre un loc intens circulat de pietoni si in spatele blocului, ar putea fi considerata ca fiind zona rezidentiala, unde viteza maxima este de 20 km/h.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai permisul ala pe bune ar fi cazul sa stii in cw conditii isi poate fi suspendat

| Claudes explică (pentru suntserios):

Sigur ca il am pe bune. Lucrez ca sofer. Doar ca la cate modificari se fac in legislatie, nu mai stiu ce sa cred din ce spun politistii...