| hd04wbw a întrebat:

Salut.De ceva vreme am observat ceva mizerie ( ca si cum ar fi scurgere de ulei) pe caseta de directie. E vorba de un Logan 1.4 fara servodirectie. Cei de la reprezentanta mi-au spus ca e scurgere.Am curatat bine locul ieri si nu se observa nimic.Intrebarile sunt:In caseta aia de directie exista ulei si daca da cum imi dau eu seama cat mai este? Nu exista nici un indicator de nivel al uleiului in caseta? Cum se remediaza scurgerea daca exista sau ce se poate intampla daca nu o remediez? Mentionez ca directia nu "trage", nu bate nu se aude nimic.Multumesc.

2 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Caseta de directie fara servo are vaselina. La capete are burdufuri care protejeaza de praf. Trebuie schimbat burduful daca e spart.

| mirceas a răspuns:

Eu zic sa vizitezi un meserias, la caseta de directie unele chestii se slabesc pe acolo dupa un timp, dar interventia te va costa in jur de 2 mil vechi, o caseta de directie noua fiindca daca acolo este problema te va costa dublu si ceva alegerea iti apartine, dar sincer tot acolo vei ajunge la schimbarea casetei.