| de_la_Trei_Edi_1997 a întrebat:

De curand am observat ca un bec de pe spatele masini mele(mai precis cel care semnalizeaza atunci cand franezi) nu merge.Dar atunci cand puneam poziitile becul se aprindea.Intr-un sfarsit am invartit putin becul de acolo si am vazut ca mergea cand apasam pe frana insa mergea la o intensitate mai mica decat celalalt, astfel am decis sa-l schimb cu unul nou.Am scos stopul am schimbat becul toate cele,iar atunci cand am vrut sa pornesc masina ca sa vad daca merge MASINA NU MAI PORNEA, pur si simplu cand vreau sa pornesc motorul se aude un sunet mai ciudat si atat. Spuneti-mi va rog ce sa fac masina e in parcare si evident nu o pot duce la un service.Ca precizare masina mea este un Opel Astra G din 2003.Va astept parerile.

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Vezi, poate te-ai jucat prea mult cu luminile si i-ai consumat bateria, totusi, trebuia doar sa scoti acea mufa de la stop si sa sufli in conectori si in locul unde o introduci, apoi o puneai la loc, eu asa procedam la dacia solenza si mergea. cam ce fel de sunet se aude? daca se aude altfel fata de cum se aude cand porneste greu inseamna ca e de la bateriewinking vezi, intreaba pe la service-uri auto ca nu putem sa iti spunem 100% sigur ce este, noi nu stim cum face motorul si de asta, dam cu presupusul big grin. sper ca te-am ajutat.

| de_la_Trei_Edi_1997 explică (pentru RB26DETT):

Mersi mult am rezolvat, se descarcase bateria...

| RB26DETT a răspuns (pentru de_la_Trei_Edi_1997):

Cu placere happy

3 răspunsuri:
| Radu921 a răspuns:

E posibil ca din cauza unui contact defect sa se produca un scurtcircuit care ti-a descarcat bateria. Incarca bateria cu un redresor si incearca sa pornesti din nou cu mufa de alimentare scoasa de la acel bec. Daca porneste inseamna ca trebuie sa schimbi si fasungul de la becul respectiv deoarece s-ar putea sa ai un scurt acolo.