| Blu3Boy a întrebat:

De exemplu vreau sa ma duc in Anglia si sa dau de permis de conducere, imi puteti spune de la ce varsta si daca e valabil si in Romania?
Cel mai bun raspuns are o fundita! Multumesc.

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Permisele de conducere eliberate de tarile de mai jos, fac parte din Comunitatea Europeana :

Austria, Belgia, Bulgaria, Cehia, Cipru, Denmarca, Estonia, Finlanda, Franta, Germania, Grecia, Ungaria, Islanda, Irlanda Italia, Latvia, Liechtenstein, Lituania, Luxembourg, Malta, Olanda, Norvegia, Polonia, Romania, Portugalia, Slovenia, Slovakia, Spaina, Suedia, Marea Britanie.

Vizitatori in Marea Britanie.
Daca posezi un permis de conducere valid si te afli in UK, poti conduce orice vehicul din categoria pentru care esti calificat, daca permisul tau este eliberat de o tara care face parte din Uniunea Europeana. Vei avea dreptul sa conduci pentru o perioada de 12 luni, dupa care va trebui sa iti schimbi permisul cu un permis britanic. Atunci cand comiti o infractiune rutiera, vei fi chemat la Curtea de Judecata pentru a fi judecata infractiunea ta. Daca ai permis de conducere britanic, exista un sistem de penalizare si nu va fi nevoie sa fi chemat la Curte de Judecata decat in cazuri speciale.

Daca doresti sa da-i un examen pentru permis de conducere britanic, in mod normal trebuie ca tu sa fi locuit in UK pentru 185 de zile inainte de a aplica pentru un examen de conducere si pentru a capata permis de conducere britanic

Pt a te califica pentru un examen de conducere in UK, ai nevoie sa faci urmatoarele:

Sa aplici pentru counterpart licence (D58/2) prin a completa formularul D9 (disponibil la ambasada ori DVLA) si trimite permisul tau de conducere romanesc pe care il vei primi mai tarziu inapoi. Vei primi un permis de conducere Provizoriu si va trebui sa platesti o taxa de 38 de lire. Va trebui sa predai inapoi permisul romanesc atunci cand vei primi permisul de conducere britanic definitiv.
Sa iti schimbi permisul de conducere romanesc pentru echivalentul permisului de conducere britanic.

Pentru mai multe detalii arunca o privire si aici http://www.romani.co.uk/....../index.php

Daca mai vrei ceva detalii da-mi un mesaj privat!

4 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Pai legile sunt aproape ca la noi! De la 18 ani poti sa incepi scoala si Nu este valabil in Romania! Permisele sin SUA Anglia si alte zone din Asia si Africa nu sunt valabile pe teritorul Europei!

| andrey23 a răspuns:

La ei este de 17 ani parca, daca il iei acolo nu stiu de ce nu ar fi valabil si in RO, state membre UE permis cu recunoastere in aceasta zonahappy ca de aia ne-au schimbat tipul de permis.

dar la faza cu 17 ani si tara noastra nu stiu...

| Blu3Boy explică:

A da, am uitat sa intreb ce studii imi trebuie ca sa iau permisul(cate clase la scoala...etc)

| bogdan21001 a răspuns:

Salut. eu am 17 ani si jumate. acum am luat permisul in anglia.si in cateva zile merg in Romania am masina acolo si o sa conduc.nu as vedea de ce sa nu am voie daca am permis.de cand e Romania mai sus decat anglia.eu am auzit tot felul de vorbe ca nu e valabil.ca nu am voie sa conduc.eu am facut scoala aici cu instructor roman si el mi-a zis ca pot conduce in Romania.