| anonim_4396 a întrebat:

Un permis de conducere cati ani este valabil?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, valabilitatea depinde de categorie, citez:
"(5) Valabilitatea administrativă a permiselor de conducere, pe categorii de vehicule, este următoarea:
a)5 ani pentru permisele de conducere eliberate pentru vehiculele din categoriile C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb şi Tv;
b)10 ani pentru permisele de conducere eliberate pentru vehiculele din categoriile AM, A1, A2, A, B, Bl şi BE."

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de categorie 10 ani pentru A si B
5 pentru cele profesioniste

| iulianr a răspuns:

10 ani

| feraryyy78 a răspuns:

Normal este 10 ani, dar se tot schimba.

| myrko a răspuns:

10 ani.