| anonim_4396 a întrebat:

De unde si cum as putea alimenta 2 benzi cu LED-uri pe care as vrea sa le montez langa proiectoarele de ceata? Benzile fiind scurte, 9 LED-uri cel mult.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De la bricheta e cel mai ok, dar sa le pui un contact, sa le poti si stinge. Unele masini intrerup alimentarea brichetei cand scoti cheia din contact, altele au tensiune permanent, asa ca fii atent cum faci conexiunile, sa nu dai foc masinii.
Alta varianta ar fi de la blocul de lumini, pe firul de pozitii, insa trebuie gandita treaba asta, daca blocul de lumini e finut iar alimentarea pozitiilor se face prin releu, risti sa arzi blocul. Normal led-urile consuma putin, dar unele tot sunt in stare sa topeasca fire, daca nu sunt conectate cum trebuie.

| dany2446 a răspuns:

Nu as avea de unde face alimentarea mai aproape de baterie? Sa nu implic blocul de lumini sau bricheta? Oricum vreau sa le pun contact separat.