| anonim_4396 a întrebat:

Salut,dețin un seat altea 2004 si am o problema, persista de cand am masina,cand ploua sau spal masina,deci la orice contact cu apa gasesc apa curgând de la compartimentul cu aeroterma. Abia am schimbat-o recent, cea veche avea coroziuni de la apa si era înțepenită, stie cineva de ce ajunge apa in masina? Menționez ca apa curge de sub bord la pasager

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Garnituri duse poate usile nu se inchid etanș, duo in servis sa o vada un specialist.

| mihai69 a răspuns:

La toate locurile unde ar putea pătrunde apă (sau condens), trebuie să existe ceva orificii de scurgere. Vezi că la tine sunt înfundate. De aia era și vechea aerotermă ruginită și blocată; a stat prea mult în apa adunată acolo în exces, în loc să se fi putut scurge pe unde s-a gândit proiectantul.
De obicei sunt frunze uscate și noroi din praf.

| relian a răspuns:

Sint 2 posibile cauze pentru care apa poate ajunge in partea pasagerului si anume:

1- Panoul pentru condensatie de la AC sa fie infundat.

2-Pe la filtru de aer al ce filtreaza aerul pentru interiorul masinii,sau filtru de cabina mai pe scurt.

In cazul tau,pentru ca ai spus,se intampla doara cand ploua sau speli masina,problema este Capacul de la cutia unde sta filtru de aer pentru cabina.
La unele masini,cred ca asa este si la tine,filtru pentru cabina este montata afara, sub capota in dreptul pasagerului tocmai linga parbirz sa zic asa.
Sa poti vedea, trebuie sa deschizi capota, uneori se dai la o parte plasticul ala ce merge dintr-o parte in alta pe sub parbriz.Nu stiu exact cum se numeste acel palstic.

Cutia aia are si un capac, acolo se pune la tine filtru, apoi se pune capacu si se prinde in 2-3 suruburi. Daca capacul ala este crapat,spart,sau lipseste,uneori lipseste,mai ales daca masina este f veche s-a dus de suflet capacu ala,s-a facut bucatele.
Ca urmare fara capac,sau cu capac spart,apa intra inauntru,peste filtru,apoi o ia la vale si intra in masina unde spui.
De reparat este f usor,verifici acea cutie,eventual schimbi si filtru ala,daca cutia este sparta o inlocuiesti, sau daca e doara capacu, cauti capac, pui si ai terminat lucrarea.
Bafta