| Wex09 a întrebat:

Salut, doar ce am cumparat un golf 5 tour 2008 si am observat o data cu ajungerea lui acasa (masina neinscrisa) ca portiera din dreapta fata nu se incuie si ramane mereu descuiata, are un fel de gaura in usa (o bucata de cauciuc data jos) probabil inseamna inchiderea de urgenta, se incuie masina o data cu apasarea acestuia, culmea e ca dupa ce apas butonul de descuiere al usii, aceasta se descuie, am incercat sa incui si manual, nicio sansa, bag cheia in usa invart, totul se incuie mai putin portiera fata dreapta, n-as prea vrea sa mai cheltui bani acum si pe repararea usii (daca este ceva de reparat bineinteles), niste ajutor va rog

Răspuns Câştigător
| Korkodeln a răspuns:

Senzorul care detecteaza usa incuiata/descuiata e intr-adevar in actuator, dar asta nu inseamna ca nu poate avea o problema la partea mecanica, de obicei ce le omoara e apa si mizeria care a intrat cumva si le face sa nu mai gliseze complet, o curatare si un pic de ulei te pot rezolva daca nu e dus se tot.

N-ai ce face, trebuie sa dai fata usii jos si sa te uiti, singur nu se va repara, uite aici un video, daca nu-ti dai peste mana cu surubelnita nu e un capat de tara sa o faci singur:

https://www.youtube.com/watch?v=g5jjyt3-qws

5 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Vezi aici procedura pentru incuierea de urgenta, e chiar in locul de unde lipseste cauciucul, deci e un defect de care vanzatorul stia:

https://www.youtube.com/watch?v=VYjFC6eYITU

| Wex09 explică (pentru Korkodeln):

Da dar vezi tu, deja stiu asta, nu stiu cum as putea sa o repar, inca un lucru de mentionat, usa este detectata in computerul de bord, si daca o deschid imi apare ca este deschisa, lucru ce nu s ar intampla daca actuatorul s ar fi stricat, vreo idee?

| Wex09 explică (pentru Korkodeln):

Am reusit s o scot la urma cu vanzatorul, a promis ca o va face odata ce ii voi lua numerele masinii, multumesc frumos de ajutor!

| Korkodeln a răspuns (pentru Wex09):

Si eu multumesc de fundita happy, bafta cu masina.

| Wex09 explică (pentru Korkodeln):

Bafta fara bafta, samsar nenorocit acum spune ca e plecat desi cu o zi inainte spusese sa l sun de dimineata, am vreo sansa sa ii fac ceva pentru inselaciune?

| Korkodeln a răspuns (pentru Wex09):

Senzorul care detecteaza usa incuiata/descuiata e intr-adevar in actuator, dar asta nu inseamna ca nu poate avea o problema la partea mecanica, de obicei ce le omoara e apa si mizeria care a intrat cumva si le face sa nu mai gliseze complet, o curatare si un pic de ulei te pot rezolva daca nu e dus se tot.

N-ai ce face, trebuie sa dai fata usii jos si sa te uiti, singur nu se va repara, uite aici un video, daca nu-ti dai peste mana cu surubelnita nu e un capat de tara sa o faci singur:

https://www.youtube.com/watch?v=g5jjyt3-qws