| Hkhtfcvhu a întrebat:

Salut! Doresc sa imi iau un audi a4 b7 1.9tdi sau 2. 0tdi. E ok masina? Are probleme mari sau ce ar trebui sa stiu inainte sa o cumpar?
Sunt si deschis la recomandari la masini pana in 5000€ de preferat diesel

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E ok modelul.
Fii atent la motor, sa mearga "rotund" si fara fum sau zgomote ciudate, sa fie antigelul curat si sa nu il arunce afara cand mergi cu viteza.
In interior, daca are navigatie originala, incearca sa o pui in functiune. Vezi pe scurt cam toate dotarile, daca mai functioneaza.
Alta masina pana in 5000 euro ar fi Alfa Romeo 159, 1.9 JTDm.
Poate nu e la nivelul unui Audi la capitolul izolatiei fonice, dar cel putin dpdv al motorului, este mult mai ok.
Alta varianta ar fi BMW e90 2.0d, eventual varianta non-facelift, cu distributia in fata. Sunt mult mai comode decat Audi.

| Hkhtfcvhu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc de info!

| Hkhtfcvhu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ai avut cumva alfa romeo? Nu e complicat de reparat/nu stiu multi sa o repare? Ca din cate am auzit e greu de intretinut

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Hkhtfcvhu):

Au avut 3 apropiati, mai multe modele. Unul dintre ei doua 159 1.9 JTDm.
Iar eu am Opel 1.9 CDTI, e acelasi motor ca pe Alfa.
Nu sunt deloc greu de reparat, si nici macar nu se strica des. In schimb, intretinerea costa ceva mai mult decat la un Opel Astra, de exemplu. Fata de Audi nu stiu daca sunt diferente de costuri.
Mecanici pentru motorul ala 1.9 gasesti usor, e pus pe foarte multe masini; Fiat, Opel, Saab, Cadillac.
Intr-adevar sunt mecanici care "stiu" doar Volkswagen, dar realitatea este alta: nici VW nu stiu sa repare calumea. Eu lucrez mecanica dupa multi, nu recomand VAG nimanui, dar adesea lucrez dupa service-uri renumite, care nu stiu de exemplu ca franele de la VAG nu se aerisesc deloc eficient fara tester, ca distributia de la 1.9 TDI cu injectia clasica trebuie pusa la punct cu graficul, ca etrierele electrice trebuie retrase din tester pentru schimbarea placutelor, etc. Strica piesele bune si le spun clientilor "s-a rupt cand am desfacut". Apoi clientul vine la mine ca-s mai ieftin, si afla cat de hoti sunt aia de la care au venit.
Si da, am "reparat" la Alfe, sunt foarte simple si robuste, si niciodata nu am vazut un defect electric la ele.
Foarte multi spun ca sunt foarte slabe pe partea electrica.
Uite si parerea altor mecanici: https://www.youtube.com/watch?v=nJyUP6Nv3Es

| Hkhtfcvhu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc din nou