| PringAloe a întrebat:

Salut, Ieri cand am schimbat uleiul la masina la 40.000 km baietii de acolo au observat ca placutele de frana cele originale erau aproape consumate in intregime, asa ca le-am schimbat, ce ma deranjeaza pe mine e ca atunci cand pun frana cam scartie sa zic asa, nu mereu... uneori cand franez la viteze mici 20-40 km/h, ce as putea face sa nu mai scartie asa? ma deranjeaza pe mine si cel mai probabil deranjeaza si pe cei din jurul meu

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Depinde, sunt multe situatii care pot provoca acel scartait, de la materialul din care sunt realizate placutele pana la particule de praf prinse intre disc si placuta.
Insa daca e sa dau cu presupul, cel mai probabil acel scartait este provocat de "buzele" discului de frana, altfel spus, pe suprafata care calca placuta de frana, exista denivelari, prin urmare placuta apasa pe acestea, iar pana sa se aseze placuta (sa se formeze dupa forma discului) aceasta va scartaii la franare deoarece se rade de buza discului.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

S-ar putea ca plăcutele noi sa fie puțin mai dure. Nu prea ai ce sa le faci.

| mgtow a răspuns (pentru regis):

Mie imi scartaie tot asa cum zice ala in intrebare si masina are 5 ani de zile. Placi noi de frana dar imi place laughing nu ma deranjeaza o face cand ma opresc putin se aude

| Intruder19 a răspuns:

Dureaza putin pana se aseaza placutele si de acolo ai scartaitul. Dupa ce isi fac rodajul cateva sute de km o sa scapi de acel scartait.

| xerxes1 a răspuns:

Exista zeci de marci de placute. Unele scartaie altele nu.
In general nu dispare scartaiala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt noi si dure, se vor uza putin curand si vei scapa de scartait.