| McBodo a întrebat:

Imi spune si mie cineva care cunoaste bine ce inseamna TEMPOMAT, sau pe tempomat (la masini)? Sa dati va rog eu si-un exemplu ca sa pot sa inteleg mai bine.Ciao

Răspuns Câştigător
| MikkyAnduu24 a răspuns:

Bună,

Tempomatul sau unitatea pentru reglarea vitezei – creează posibilitatea menținerii în mod automat a vitezei dorite de conducătorul auto, începând de la viteza de 30 km/h(după caz), fără ca acesta să acționeze pedala de acceleraţie. Sistemul Tempomat se comandă printr-un întrerupător glisant şi o tastă în partea stângă a întrerupătorului multifuncţional(la Skoda). Dacă viteza de rulare reală este mai mică decât valoarea vitezei memorate de către conducătorul auto, calculatorul motorului va trece la o funcție de accelerare pentru a menține viteza dorită.

Sper că te.am ajutat măcar puțin.
O seară frumoasă! Te pup :*:*

| McBodo explică (pentru MikkyAnduu24):

Merci mult! Te pupaceschappy

| MikkyAnduu24 a răspuns (pentru McBodo):

Nu ai pentru ce. :*

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Tempomatul este un sistem de mai mult sau mai putin complex care atunci cand este activat pastreaza viteza de rulare la valoarea setata. Mai este denumit impropriu "pilot automat" si este util mai mult pe autostrada.
Mai concret, sistemul iti permite sa setezi o anumita viteza, sa zicem 100 km/h, moment din care poti ridica piciorul de pe acceleratie, masina ruland constant cu aceasta viteza pana prima apasare a franei sau a acceleratiei. Dupa eliberarea franei/acceleratiei, masina va accelera/incetini, pana la 100 km/h. La unele modele in momentul in care se apasa frana sistemul se dezactiveaza automat.

| franco2003 a răspuns:

Tempomat (la masina ) inseamna unitatea pentru reglarea vitezei

| Gabs98 a răspuns:

"Tamponat" inseamna busit avariat

| darrio2007 a răspuns (pentru Gabs98):

Stii sa citesti? Nu vezi ce a scris el acolo?

| ovizd a răspuns:

Tempomat este denumirea in limba germana a sistemului care regleaza-fixeaza viteza unui automobil in mod automat. In engleza se numeste cruise control sau in lb romana se foloseste popular denumirea de pilot automat.