| Emanuel_Cocut_1999 a întrebat:

Salut, în ziua când fac 18 ani susține proba teoretica la examenul auto? Dacă da îmi puteți lasă link unde spune?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate.
Conform Ordinului MAI nr.268/2010, privind examinarea pentru permisul de conducere, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 6. (1) La data verificării dosarului de examinare, respectiv la data susţinerii probelor de examen, candidaţii trebuie să îndeplinească, potrivit legii, condiţiile de vârstă, să fie apţi din punct de vedere medical, să facă dovada îndeplinirii uneia dintre condiţiile prevăzute la art. 3 alin. (1), să facă dovada pregătirii teoretice şi practice prin cursuri organizate în şcoli de conducători auto şi să nu se afle în una dintre situaţiile prevăzute la art. 24 alin. (6) din ordonanţa de urgenţă."
Conform art.20, alin.4 din OUG 195/2002, rep. in 22006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;"
Actele normative mentionate, actualizate la zi, le gasesti pe site-ul drpciv.ro.

| bubulicutza a răspuns:

Daca ai buletinul de 18 ani, poti sa dai sala