| anonim_4396 a întrebat:

Cand pot sustine examenul auto, proba teoretica? Adica trebuie sa am 18 ani si o zi, pot da in ziua cand implinesc 18 sau pot cu o zi, doua, inainte?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Proba teoretica pentru permisul de conducere, daca este vorba de categoria B sau alta categorie la care se prevede varsta minima de 18 ani, o poti sustine doar cand implinesti 18 ani, in ziua cand implinesti sau oricand dupa aceea. Nu o poti sustine nici macar cu o zi anterior implinirii varstei.

| WoKy a răspuns (pentru Ioandelasal):

De acord cu el.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Prin 2015 se tot specula că s-ar introduce şi la noi o lege rutieră ce le permite oamenilor de pe teritoriul României să dea de permis (la teorie) începând cu vârsta de 16 ani iar la 18 să îşi ia permisul în mână thinking Între timp, nu ştiu dacă s-a aprobat dar se tot vorbea despre asta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista de mult varsta minima de 16 ani, dar numai pentru obtinerea permisului de conducere pentru categoriile AM, A1 si B1.

4 răspunsuri:
| GeorgeBerbec a răspuns:

Varamiu s-a inscris in iulie la scoala si tot de atunci a inceput. El in august facea 18 ani. Acum e si la traseu. Mai are ceva si il baga la examenul final deci te baga dinainte de 18 ani la proba teoretica apoi dupa ce faci te baga la traseu