| MeduzaSăltăreață a întrebat:

am susținut examenul auto acum ceva timp, proba teoretica mai exact, dar la proba practică am picat de 2 ori, prima oara a fost ghinion, dar a 2 a oara am greșit eu, și luni, adică in 2 zile voi susține iarăși examenul. Am o întrebare legată de prioritate în cea mai grea intersecție din Bucureștii Noi, și am făcut un desen, vreau doar să știu dacă cedez sau nu trecerea celor care vin de sus, din câte știu eu da, pentru că pierd prioritatea și o acord pe cea de dreapta, dar nu vreau să mă înșel.
http://imgur.com/gallery/kTAHQwe

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu înțeleg nimic din ss-ul ăla

| MeduzaSăltăreață explică (pentru anonim_4396):

Cu galben este trecut drumul cu prioritate, cu roșu drumurile ce se intersectează cu cel cu prioritate, iar cu verde sunt eu care merg in direcția specificata, dar întrebarea mea era daca ii acord prioritate străzii de sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MeduzaSăltăreață):

Și intersecția e nedirijată?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MeduzaSăltăreață):

Dar tu ai veni față în față cu ăla, cine te-a învățat pe tine că la egalitate de semne acorzi prioritate?
Cine face stânga dă prioritate tuturor, dacă mergi înainte ai prioritate.

| MeduzaSăltăreață explică (pentru anonim_4396):

Mă scuzi, nu ai înțeles situația, eu vin din partea dreapta, am o săgeată verde, și instructorul mi-a spus că eu am prioritate

| anonim_4396 a răspuns (pentru MeduzaSăltăreață):

Dă-mi 1 ss de pe google street view că nu te pricepi deloc la descris și îți zic concret.
https://i.imgur.com/irb9OVg.jpg e cumva aici?

| MeduzaSăltăreață explică (pentru anonim_4396):

Da, acolo este

| anonim_4396 a răspuns (pentru MeduzaSăltăreață):

Și de ce ai acorda prioritate de dreapta într-o intersecție dirijată prin indicatoare?

| MeduzaSăltăreață explică (pentru anonim_4396):

Pai eu cred că nu trebuie sa acord prioritate nimănui în situația dată.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MeduzaSăltăreață):

'' și am făcut un desen, vreau doar să știu dacă cedez sau nu trecerea celor care vin de sus, din câte știu eu da, pentru că pierd prioritatea și o acord pe cea de dreapta, dar nu vreau să mă înșel.''