| Suiu_Mihai_1996 a întrebat:

Întrebare pentru cunoscători. Am un ATV Cf Moto 450L la 2200km. Imi urca apa foarte repede. Daca il las pornit 5-10 minute la relantiu imi urca 2-3 liniute in bord. Antigel am completat acum 2 zile. Si inainte de a completa cu 2 zile a început sa imi urce. Am zis ca poate nu are si am completat, degeaba. Am scos putin din antigel din bazinul de rezerva si am pus apa distilata ca sa il diluez. Apoi am scos si din radiator si am pus apa distilata. Dar nu se intampla nimic. Tot imi urca. si cand ajungea 3 liniute imi porneste ventilatorul si scade la 2 si dupa 30 secunde iar urca la 3 si porneste ventilatorul. Inainte nu am avut nici-o problemă. Mentionez ca atv-ul il tin in garaj la cald unde am si centrala. Nu afara. Ma poate ajuta cineva? Dau funda. Multumesc

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, prima problema ar fi sa verifici termostatul, daca nu e blocat si functioneaza normal, atunci verifica termocupla daca ai asa ceva la atv, daca nu atunci sa nu fie infundat radiatorul. acele filamente prin care trece lichidul, iar in ultima parte daca toate astea sunt ok, atunci garnitura de la chiuloasa e problema, e ciupita si de acolo se trage caldura, verifica daca face presiune in vasul de expansiune dupa ce mergi mai mult cu el

| Suiu_Mihai_1996 explică (pentru DaniTDCI):

Nu cred ca ar fi înfundat radiatorul. Si garnotura de chiuloasa nu prea cred ca totusi e nouț. Termostatul o sa il verific îndată daca face presiune.

| Suiu_Mihai_1996 explică (pentru DaniTDCI):

Iar daca nu se face presiune in vasul de expansiune?

| Laura a răspuns (pentru Suiu_Mihai_1996):

Ce presiune să facă termostatul? laughing Termostatul în sine constă într-o supapă care o ia în sus şi în jos. În cazul tău, dacă el e de vină, ar trebui să fie blocat în poziţia de închis. Ca să-l verifici cel mai simplu e să-l pui într-un recipient cu apă fierbinte şi să vezi dacă se mişcă supapa. Sau pur şi simplu îl scoţi şi vezi cum se comportă motorul, fără el apa trebuie să circule încontinuu.

| Suiu_Mihai_1996 explică (pentru Laura):

Ma scuzi, atotștiutorule. Am vrut sa zic vasul de expansiune. Nu termostat-ul

| Laura a răspuns (pentru Suiu_Mihai_1996):

Asta-i pe post de "mersi"?

6 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Verifică termostatul.