| AlexisJohn17 a întrebat:

Salut, la cat se schimba filtrele și uleiul la noi în România? ( Benzina )

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Normal 1 data pe an dar daca folosesti ulei sintetic te tine 30.000 km sau 2 ani. Filtru de ulei se recomanda schimbat 1 data pe an restul rezista 2 ani

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa cum recomanda producatorul. Eu schimb odata pe an sau la 20.000 km

| xerxes1 a răspuns:

Depinde cat de mult tii la masina.
Daca vrei sa faci km fara numar schimbi totul mai des si pui componente de calitate nu chinezarii.
Eu la 15000 schimb ulei si filtre. Filtre Knecht si ulei full sintetic 5w30.
Daca nu fac multa autostrada schimb la 10.000.

| Începătorul988 a răspuns:

Maxim 15,000km/2ani.

| mgtow a răspuns (pentru Începătorul988):

Tine 29000 fara griji. 15000 e ala semisintetic moda veche

| Începătorul988 a răspuns (pentru mgtow):

Sincer, eu as prefera sa dau cateva sute de lei sa fac schimburile, decat sa mai merg "zeci de mii de km" dupa spusele producatorului.
La mine nu conteaza ce ulei este, la maxim 10, 000 e schimbat. Vrs 2. 0tdi 170

| Tomicox99 a răspuns:

Depinde. daca ai o masina mai veche care inseamna in multe cazuri mai fiabila o poti schimba chiar si la 20.000 dar daca ai ceva mai modern cam pe la 10.000-15.000