| colo1986 a întrebat:

Salut!
M-am hotarat sa imi schimb masina (E46) si m-am orientat spre un E60.
Ma gandeam la un 525 dar si un 530 (manuala) cred ca ar fi ok. Care credeti ca ar fi mai "bun"?
Astept pareri, sfaturi din partea celor care detin un astfel de model dar si din partea celor
care cunosc aceste motoare. Anul probabil va fi 2004-2007. Multumesc
Dau Funda!

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Pai ca fiabilitate, e exact acelasi motor din cate am inteles. Am un amic ce are 525D de 4 ani si nu are probleme. I-o crapat volanta la un moment dat dar din vina lui nu a masinii.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Schimbi o tigaie cu o caruta, unii sunteti fani bmw pana la moarte, no offence
Daca tot o schimbi schimb-o cu un model pe benzina vei fi mai satisfacut nu cu cacaturi pe diesel care au infundate toate catalizatoarele si toate.
e alegerea ta in schimb
Ca si caroserie imi place e60 dar sa fie varianta pe benzina, uite iti recomand si un motor : 520i si unul mult mai rar 523i

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Personal as lua un E90 pentru costurile de intretinere si sportivitate. Lasand asta, as lua un 525 diesel manual. Practic e acelasi motor cu cel de pe 530 doar ca nu mai ai impozitul ala mare. Evident pierzi si ceva caluti dar dupa mine ejung pentru E60.

| colo1986 explică (pentru ClaudiuM1997):

Impozitul nu este o problema, ma intereseaza fiabilitatea motoarelor, consum real nu cel care il dau producatorii...

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru colo1986):

Pai ca fiabilitate, e exact acelasi motor din cate am inteles. Am un amic ce are 525D de 4 ani si nu are probleme. I-o crapat volanta la un moment dat dar din vina lui nu a masinii.

| Eisenheim a răspuns:

Eu zic sa dai pe țeava ta ( You tube) laughing găsești cam toate părerile necesare, de la foarte multi posesori ai modelelor căutate de tine happy