| DieterBortscher a întrebat:

Salut TPU.
Vreau parere sinceră din partea celor care au avut sau au cunoștințe care dețin această mașină:
Ford Focus mk1 sau mk2, dintre anii 2005-2007, 1.4-1.6 benzină.
Vreau păreri pro și contra pentru acest model de Ford. Nu mă vor ajuta părerile așa-zise "din auzite / știu eu pe cineva care...". Vreau clar cineva care a avut experiență cu această mașină, deoarece mă gândesc să o cumpăr.
Nu mă interesează să comparați alte modele de mașini cu aceasta. Vreau strict ce e bun și ce nu e bun la această mașină.

1 răspuns:
| ciuca2 a răspuns:

Eu am Focus mk1 1.6 16V. De 7 ani am masina
Pro:
Masina este foarte stabila
Intretinere ieftina
Au ceva dotari de confort in raport cu anul de fabricatie
Contra:
Stau cam prost la suspensiile fata(se duc cam repede)
Sunt cam puturoase in coasta
Multe incep sa manace ulei